De Oosterschelde tussen Noord-Beveland en Schouwen bestaat over het westelijk ge deelte, dat gemiddeld 8 a 9 km breed is, uit een samenstel van geulen en platen, die voor een deel bij L.W. droogvallen. Verder naar het oosten versmalt het zeegat zich tot minimaal 4 km bij Zierikzee, en vervaagt de scheiding van de geulen zodat er nauwelijks meer plaatgebieden aan te wijzen zijn (zie fig. 1). In het westen, waar de koppen van de eilanden Noord-Beveland en Schouwen nog juist geleiding geven aan de hoofdgeulen Roompot en Westgat, bevindt zich in het midden van het zeegat het platengebied van Neeltje Jans-, Middelplaat en Noordland. Dit gebied wordt doorsneden door een secun daire geul, Geul genaamd, met een grootste diepte van ca. 10 m beneden N.A.P. In westelijke richting waaieren de hoofdgeulen uit in de zogenaamde onderwaterdelta van het kustgebied. In oostelijke richting vertakt het Westgat zich bij het zuidelijke punt van de Kop van Schouwen in de Hammen en de Schaar van Roggenplaat. De laatste geul vormt de noor delijke begrenzing van de Neeltje Jansplaat, die in oostelijke richting geleidelijk in breedte afneemt. Tussen Hammen en Schaar van Roggenplaat neemt de Roggenplaat in oostelijke richting in breedte toe tot de Schaar van Roggenplaat zich bij de Roompot voegt. Ongeveer ten zuiden van de Neeltje Jansplaat takt langs de noordoever van Noord-Beveland een vloedschaar, Groot Vuilbaard genaamd, zich van de Roompot af. Meer naar het oosten bevindt zich een ebschaar, de Schaar van Vuilbaard. Het platen- gebied Vuilbaard ligt betrekkelijk diep (ca. N.A.P. 5 m). Nabij Zierikzee voegen alle geulen zich bij elkaar en vormen Schaar van Vuilbaard, Hammen en Roompot tezamen een brede gecompliceerde geul zonder duidelijke scheiding. De debietverdeling behorend bij dit geulensysteem is van belang voor het kiezen van de meest geschikte plaats voor de sluitgaten, die in de laatste fase snel moeten worden ge dicht. In het westen nabij de eilandenkoppen zijn de maximale debieten van Roompot en Westgat van gelijke orde van grootte. Voor gemiddelde getij-omstandigheden bedraagt het maximale vloeddebiet in beide geulen ca. 50 000 m3/sec. Het maximale debiet van de Roompot neemt echter in oostelijke richting relatief toe als gevolg van de bijdrage van de Geul en het over het platengebied van Middel- en Neeltje Jansplaat stromende water. Meer naar het oosten voegt de Schaar van Roggenplaat (maximaal vloeddebiet ca. 18 000 m3/sec.) zich ook nog bij het zuidelijke geulensysteem. De Hammen met een maxi maal vloeddebiet van ca. 23 000 m3/sec. in de mond blijft noordelijk de oever van Schou wen volgen. De stroomconcentratie in het zuiden heeft er ondermeer toe geleid dat voor de kust van Noord-Beveland plaatselijk zeer grote diepten (tot ca. N.A.P. - 50 m nabij Vlietepolder) zijn ontstaan. De gehele Noordbevelandse oever is zeer steil; hellingen van 1 1 en 1 1,5 komen plaatselijk voor. Langs deze zwaar aangevallen oever komen regel matig oevervallen voor. Na 1800 zijn ca. 120 oevervallen en afschuivingen geconstateerd. Op fig. 2 zijn schematisch het aantal en de plaats van deze oevervallen aangegeven. Het uitgevoerde grondmechanisch onderzoek heeft aangetoond dat plaatselijk losgepak- te zandlagen aanwezig zijn, waarin zettingsvloeiingen kunnen optreden. Alle opgetreden stabiliteitsverliezen langs deze oever doen sterk denken aan het verschijnsel van zettings vloeiing. Door een kleine evenwichtsverstoring (bijvoorbeeld een ontgronding) kan een stabiliteitsverlies worden ingeleid over een uitgestrekt gebied. Bij vele oever- en dijkvallen kwamen enorme hoeveelheden grond - tot ruim één miljoen m3 - in beweging. De losge- pakte zandlagen bevinden zich waarschijnlijk ter plaatse van oude getijgeulen, die later opgevuld werden met fijn zand. Deze holocene geulopvulling rust meestal op de afzetting van Halsteren, die behoort tot het oudere pleistoceen en bestaat uit vastgepakt fijn zand met leemlenzen. Deze zwaar aangevallen oever van Noord-Beveland, die grondmecha- 342

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 8