Instromingseffecten uitgebreider getijmodel voor het gehele Oosterscheldegebied tot aan de dam in het Volkerak, met een horizontale schaal van 1 400 en een verticale schaal van 1 100. In een detailmodel voor het gehele tracé van de toekomstige dam, met permanente stroming en een horizontale en verticale schaal van 1 80, zullen alle sluitgaten van de Oosterschelde worden voorgesteld, zodat de sluitmethoden voor de verschillende gaten in hun samenhang kunnen worden bepaald. Voor het Volkerak bestaat een groot permanentiemodel. De horizontale schaal is 1 150 en de verticale schaal 1 50. In dat model werden de randvoorwaarden gevonden voor het detailmodel van het tracé van de Volkerakdam en werd het tracé van de slui ting onderzocht. Het detailmodel van de Volkerakafsluiting heeft een horizontale en ver ticale schaal van 1 50. De vormgeving van de bodembescherming en van de landhoof- den van het sluitgat werd erin onderzocht, alsook de stabiliteit van de drempel en de volgorde waarin de caissons geplaatst moesten worden. Bij het verschijnen van dit artikel is het Volkerak inmiddels afgesloten, zodat de resultaten van de studies in dit model aan de werkelijkheid kunnen worden getoetst. Het overzichtsmodel voor de Haringvlietsluizen is ook een permanentiemodel, met een horizontale schaal van 1 150 en een verticale schaal van 1 50. Dit model levert de randvoorwaarden voor de detailmodellen, is een hulpmiddel bij de bepaling van de slui tingstracés en heeft ook gediend bij de vormgeving van de bouwput voor de uitwaterings sluizen in aanbouw. In dit model worden de snelheden bepaald die in de verschillende fasen van de afsluiting in de onderscheiden geulen van het Haringvliet zullen optreden. In een ander permanentiemodel, met een horizontale en verticale schaal van 1 60, wor den de vormgeving van de bodembescherming, de te verwachten ontgrondingen en de meest wenselijke opbouw van de drempel en de beteugelingsdam in het Rak van Scheel hoek vastgesteld. Tenslotte is er een aantal modellen, waarin niet een of ander bijzonder zeegat of riviergedeelte wordt afgebeeld, maar waarin men algemeen geldige condities kan schep pen voor het verrichten van proeven ten aanzien van de stroombestendigheid van bodem beschermingen, de stabiliteit van dammen bij verschillende opbouw, om maar enkele voorbeelden te noemen. De schaal van deze modellen ligt tussen 1 1 en 1 30. 403

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 13