Fig. 3. Doorsnede volgens de lijn A-A en B-B Uit voorafgaand waterloopkundig onderzoek is gebleken, dat aan de kop van het dam- vak een bijzondere, stroomgeleidende vorm moet worden gegeven, wil men langs deze kop een goed stroombeeld krijgen. De gekozen vorm leent zich bijzonder goed voor het maken van twee havens, een werkhoven aan de binnenkant en een vluchthaven aan de buitenkant van het damvak. Elk van de havens zal worden omgeven door havendam- men welke tevens ten dele als stroomgeleiding fungeren. De havendam van de werk hoven wordt opgebouwd uit een kern van mijnsteen, afgedekt met stortsteen 10/300 kg; deze dam kan tevens beschouwd worden als een mijnsteen- en stortsteendepot voor werkzaamheden die na de sluiting nog moeten plaatsvinden. De havendam van de vluchthaven, die rechtstreeks is blootgesteld aan golfaanval uit zee, moet zwaarder worden geconstrueerd en wordt daarom opgebouwd uit een kern van stortsteen 10/300 kg, afgedekt met stortsteen 300/1000 kg. Beide havendammen worden aangelegd op kraag- en zinkstukken. Het zand dat voor het opbouwen van het damvak nodig is wordt ten dele ontleend aan de ondiepten voor de kop van het damvak die opgeruimd moeten zijn voordat in het sluitgat met de aanleg van de bodembescherming en de opbouw van de drempel begon nen kan worden. Ook aan weerszijden van de bodembescherming zal het geulprofiel aanzienlijk verruimd moeten worden om een zo goed mogelijke aanstroming van het sluitgat te verkrijgen; het daar gewonnen zand zal eveneens voor het opbouwen van de dam gebruikt worden. Bij de uitvoering zal begonnen worden met de bouw van het uit eenheidscaissons samen te stellen landhoofd. Daarachter zal dan een zandplateau opgespoten worden vanwaar- uit met grote capaciteit verder gewerkt kan worden. Aldus zal van zuid naar noord een zandkade door het Springersdiep gelegd worden. Tijdens de aanleg van deze in het stromend water uit te bouwen zandkade zullen de eb- en vloedstromen veel zand mee voeren. Om nog zoveel mogelijk van dit meegevoerde zand binnen het uiteindelijke damprofiel te laten neerslaan, zal de zandkade ongeveer in het midden van het dam vak gesitueerd moeten worden. Een grote zandverwerkingscapaciteit - men moet denken aan zo'n 300 000 m3 per week - is nodig om de geul snel te kunnen sluiten, waardoor de blijvende zandverliezen zo klein mogelijk zullen worden gehouden. 406

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 16