overslagtransport en de mogelijkheid tot het geleidelijk lossen van het stortmateriaal van de automoteurs in het sluitgat een belangrijke rol gespeeld. Het is bekend dat het laten vallen van een te grote last in één keer de kabels van de kabelbaan zodanig doet opslingeren dat de installatie te zwaar kan worden belast, terwijl de bemanning aan zeer onaangename versnellingskrachten wordt blootgesteld, die bij herhaling verschijnse len van zeeziekte kunnen oproepen. Daarom is nagegaan of het bestaande kettingnet geschikt zou zijn om de eventueel te gebruiken zware steen van 1 tot 3 ton stukgewicht te vervoeren en te lossen. Dit bleek niet het geval, de kans was te groot dat het net zich in éénmaal ledigde. Enkele proeven wezen uit dat misschien met een trapeziumvormig kettingnet betere resultaten te bereiken zouden zijn. Maar een ander bezwaar bleef be staan, nl. dat het moeilijk viel het net met een afgepaste hoeveelheid van 10 ton steen te vullen. Men zou de steen steeds op het oog moeten sorteren om te voorkomen dat de installatie te zwaar zou worden belast. Om aan de veilige kant te blijven zouden de automoteurs gemiddeld minder dan 10 ton lading vervoeren, waardoor de capaciteit zou dalen. Een kostenvergelijking heeft, mede ten gevolge van de grotere complicaties die steen oplevert bij overslag en transport en deze complicaties doen zich te sterker gelden naarmate er hogere capaciteiten moeten worden bereikt - dan ook uitgewezen dat betonblokken ook uit economisch oogpunt de voorkeur verdienen boven stortsteen. Zeer belangrijk voor het bereiken van een hoge produktie is het vinden van een methode waarmee de gondels van de kabelbaan de betonblokken snel en bedrijfszeker kunnen aanhaken en weer loslaten; dit laatste dan bovendien nog slechts met één of twee stuks tegelijk. Voor dit onderdeel is de volgende oplossing gevonden. Om de betonblok ken uit de opslag snel en grijpklaar voor de automoteur op de transportmiddelen te zet ten, is een hijsbalk ontworpen, waaraan vier blokken tegelijk kunnen worden opge hesen. leder blok is voorzien van een ingebetonneerd oog, waaraan het met behulp van een haak kan worden opgepikt. Op de opslagplaats staan de blokken tegen elkaar aan, maar hangende aan de gondels moeten ze voldoende onderlinge afstand hebben om te voorkomen dat ze tijdens het transport langs de kabel helling op, helling af - tegen elkaar slaan. Daarom worden de hijsbalken uitgerust met vier aan kettingen han gende klokvormige huizen waarin als een klepel een vorkvormige haak kantelbaar ten opzichte van dit huis is gemonteerd. De onderlinge afstand van deze klokken corres- 410

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 20