wijl uit de buitenhaven en toegangsgeul 525 000 m3 werd gebaggerd en gecutterd. Verwerkt werden voorts 126 800 ton mijn- steen, 52 900 ton grind, 16 000 m2 kraag stuk, 48 500 ton steen en 10 000 m2 kunst stofweefsel en azobémat. Uitbreiding van de binnenhaven Ten behoeve van de uitbreiding van de haven is een hoeveelheid specie met be hulp van een cutterzuiger ontgraven en in depot geperst. Voorts werd 450 m2 glooiing van betonblokken gemaakt en is 1700 ton grof grind en 800 ton grind 3/8 mm verwerkt. Bodembescherming in het Rak van Scheelhoek Het opklappen van de drempel in het zuidelijk deel werd voortgezet. Tot half januari werd hiervoor zand gebruikt uit de te baggeren toeleidingsgeul van de spuisluis. Dit zand bleek echter minder geschikt en daarom werd besloten grover zand uit de rivier te winnen waarvoor werden aangevoerd de sleepzuiger 'Vlaanderen XIV' en de profielzuiger'M.C. Vaarwater'. Half februari was het werk zover gevorderd dat kon worden begon nen met het opklappen van de drempel tot N.A.P. 8 m. Begin maart kon het zinkwerk worden aangevangen. Op de reeds bestaande bezinking in het noordelijk deel werd een beschermings laag van steen gestort. In deze periode werd in totaal 1 296 000 m3 zand geklapt. Voorts werden verwerkt ongeveer 38 600 m2 zinkstuk, 5200 ton zinksteen en ruim 30 000 ton stortsteen. Terreinen en aanvoerwegen voor beton blokken Ten zuiden van de vissershaven in Stel lendam en op het plateau van Voorne werden terreinen verhard door middel van een zand-cement-stabilisatie van 17 cm dikte. Genoemde terreinen dienen voor de opslag van de betonblokken, die naderhand met behulp van de kabelbaan in het sluitgat gestort zullen worden. De fundering van de aan- en afvoerwe- gen werd eveneens in een zand-cement- stabilisatie uitgevoerd en daarna afge werkt met een 3,5 cm dikke open asfalt- betonlaag. In totaal werd 63 000 m2 ge stabiliseerd. Vervaardiging van betonblokken voor de sluiting van het 'Rak van Scheelhoek' Op 7 februari werd het vervaardigen en in depot afleveren van de 140 000 beton blokken, bestemd voor het sluitgat in het Rak van Scheelhoek, opgedragen aan Lodewikus Bouw Maatschappij N.V. te Raamsdonksveer voor een bedrag van f7 250 000,—48 000 van deze betonblok ken zullen worden vervaardigd op een werkterrein aan de werkhoven in Helle- voetsluis en 70 000 op een werkterrein nabij de vissershaven in Stellendam. In Oosterhout is inmiddels een begin ge maakt met het vervaardigen van de eer ste blokken, terwijl in Stellendam is aan gevangen met het inrichten van het werk terrein, het maken van een tijdelijke los- wal en het opbouwen van een beton- weeginstallatie. Montage van de kabelbaan Begonnen is met het monteren van het laadstation van de kabelbaan op het plateau aan de Voornese oever. Gebruikt worden hiervoor de geconserveerde de len van de kabelbaan die destijds bij de afsluiting van de Grevelingen dienst deed. Ten dienste van een vlotte verbinding tussen de noordelijke en de zuidelijke oever van het sluitgat tijdens de montage van de kabelbaan is nabij het plateau van Voorne een loopsteiger gemaakt. De totale lengte hiervan bedraagt 141,5 m bij een breedte van 1,5 m. In totaal wer den hiervoor 60 dennepalen en 20 hard houten palen geslagen. 439

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 49