Door de vrij gunstige weersomstandig heden gedurende de winterperiode kon een hoog tempo worden volgehouden, zodat het laatste betonstort al begin maart plaats vond. Er werden reeds 24 caissons vanaf het werkterrein naar de opslagplaats in het Veerse Meer gebracht. C. De werken ten noorden van Hoek van Holland Verhoging van de zeedijk tussen Delfzijl en Fiemel De verhoging van de zeedijk tussen He- veskes en Oterdum, een lengte van 2200 m, werd voltooid. In verband met de te verwachten zettingen van de ondergrond zal het dijkvak pas over enige jaren op definitieve hoogte worden gebracht. De werken voor de verbouwing en de ver hoging van de sluis en van de aansluiten de dijkvakken van het waterschap Duurs- wold te Farmsum kwamen gereed. De aanleg van de onderhoudsweg op de binnenberm van de zeedijk tussen Farm sum en Heveskesvalge is gereed gekomen en opgeleverd. Besteksgereed is de twee de fase van de verzwaring van de zee dijk en de aanleg van een onderhouds weg op de binnenberm tussen Termunter- zijl en Fiemel. Hetzelfde geldt ten aan zien van de voorgenomen bouw van een nieuwe keersluis met aansluitende dijk vakken buitendijks te Termunterzijl. Verhoging van de zeedijk tussen Delfzijl en de Oostpolder De eerste fase van de verzwaring van het dijkgedeelte tussen Delfzijl en Nansum werd voltooid. De gemeente Groningen heeft het dijkgedeelte ter plaatse van het persriool ten noorden van Delfzijl aange past. In uitvoering kwam de verzwaring van de zeedijk tussen Nansum en de Oostpolder. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee De werkzaamheden aan het dijkvak op de Zuidwal werden voltooid. De hoogte ligging van de drempel in het sluitgat werd, als aanvulling op de vele reeds ver richte lodingen, gecontroleerd met het peilvaartuig 'Krabbe' van de Deltadienst. De vlakheid van het caissonbed bleek zeer bevredigend te zijn. Aan de Gronin ger zijde van het sluitgat is een gedeelte van de drempel niet geheel op hoogte gekomen. Daar zal nog enige bazaltstort- steen worden bijgebracht. De aanpassing van een achttal caissons om het zinken bij hoogwaterkentering mogelijk te maken is nagenoeg voltooid. De laatste voorbereidende maatregelen voor de sluitingsoperatie worden thans getroffen. Een gedeelte van de stenen dammen die straks de verbinding moeten vormen tus sen de beide dijkkoppen en de land- hoofdcaissons, werd aangebracht. Hier op werden de peilers voor de overbrug gingen tussen de dijkkoppen en land- hoofdcaissons gesteld. Het Nieuwe Robbengat, de geul die aan de zuidzijde evenwijdig aan de afsluit dijk loopt en die als vaarweg voor de caissons dienst zal moeten doen, werd met een cutterzuiger plaatselijk verbreed en verdiept. De geul heeft thans een mini male diepte van 5 m beneden N.A.P. bij een bodembreedte van 80 tot 120 meter. De cutterzuiger ligt thans gereed om een doorvaartopening in de bouwpunt van de caissons te maken. Enkele eenvoudige voorzieningen zijn ge troffen om ook het publiek de sluiting te kunnen laten gadeslaan. Een gedeelte van het centrale bedieningsgebouw is tij delijk ingericht als ontvangcentrum voor de vele te verwachten bezoekers en de pers. De schutsluis te Dokkumer Nieuwe Zijlen is geheel voltooid. Het sluitgat in de Lauwerszeedijk gezien van noord naar zuid. Het is hoogwater. De banen van de ebstroom tekenen zich duidelijk af 442

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 52