Registratie in de Deltar-zaal van het verticaal getij in verschillende peilschaalstations Een verder noodzakelijk gegeven was de te verwachten afvoer van de Rijn en van de Maas gedurende de maand april 1969. Voor de Rijnafvoer te Lobith werden de april maanden beschouwd van de voorafgaande 25 jaren. De gemiddelde afvoer van de Rijn in april kan over die periode worden gesteld op 2450 m3/sec, die van de Maas op 350 m3/sec. Met de aldus verkregen informatie betreffende de te verwachten verticale-getij- randvoorwaarden en de berekende Rijn- en Maasafvoer werd voor de maand april 1969 met de Deltar de getijbeweging in het Volkerak nagebootst, waarbij een van te voren ingediend voorlopig programma voor de plaatsing van de caissons ten tijde van de hoogwaterkenteringen werd aangenomen. De getijvoorspelling gedurende de afsluitingsperiode, in het bijzonder de kenterings tijden na H.W. Om gedurende de operationele inzet onmiddellijk over de in de natuur voorkomende verticale-getijkrommen ter plaatse van de getijrandvoorwaardestations te kunnen be schikken, werden de door de peilschrijvers aldaar gemeten waterstanden van ogenblik tot ogenblik elektrisch overgebracht en via door de P.T.T. ter beschikking gestelde tele foonkanalen doorgegeven naar de Deltarzaal aan de Boorlaan te 's-Gravenhage. De binnenkomende signalen der peilschrijvers werden daar op banden geregistreerd. Ter controle van de uitkomsten van de Deltar werden op overeenkomstige wijze tevens de getijkrommen te Moerdijk, Tiengemeten Oost en Dintelsas naar de Deltarzaal doorge geven en aldaar geregistreerd. In de Deltarzaal stonden voor dit doel drie recorders opgesteld, die elk de waterstanden ter plaatse van twee peilschaalstations registreerden. Met behulp van deze registraties werden de vooraf voorspelde verticale-getijrandvoor- waarden gecorrigeerd. Windgegevens, zoals windrichting en windkracht, gemeten op het lichtschip Goeree, werden via het filiaal van het K.N.M.I. te Zierikzee telefonisch door gegeven naar de Deltarzaal in Den Haag, evenals de weersverwachting voor het be- 471

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 25