Het sluitgat van de Lauwerszeedijk gezien van de Friese kant. Op de voorgrond de loopbrug die zorgt voor verbinding met de vaste wal Het zandbedrijf werd voortgezet met vier zuigers: één winzuiger voor het beladen van bakken die een inhoud hebben van 750 m3, twee bakkenzuigers die een lig plaats in de werkhoven hebben, en één winzuiger die het zand via een ten dele op de geulbodem liggende leiding recht streeks in het werk perst. In totaal werd 2 500 000 m3 zand aangebracht. Nu de loswallen in de werkhoven gereed zijn wordt er een druk gebruik van gemaakt voor de aanvoer van materieel en mate rialen zoals betonblokken, mijnsteen en damwand. Op 2 september werd een begin gemaakt met het zetten van een glooiing van be tonblokken van 50 x 50 x 30 cm. Op 24 september werd begonnen met het aan brengen van de asfaltbetonbekleding boven de betonblokkenglooiing. D. De werken tot indijking van de Lauwerszee In de verslagperiode is ongeveer 1 mil joen m3 zand in het dijklichaam ter weers zijden van en in de caissons verwerkt. De caissons zijn vrijwel over de gehele lengte onder het zand verdwenen. Aan de Waddenzeezijde is de glooiing van koperslakblokken op mijnsteen en grind, steunende tegen een houten damwand en beschermd door kraagstukken, geheel ge reedgekomen. Daar wordt nu al een be gin gemaakt met het aanbrengen van de asfaltverdediging. Aan de Lauwerszee- zijde is het onderwaterbeloop over een honderdtal meters van een verdediging en een damwand voorzien. De overge bleven reserve-caisson werd op 24 en 25 juli naar Zeeland versleept en in het Veerse Meer aan de grond gezet. Op de drooggevallen gronden van de Bantspolder is een aanvang gemaakt met de grondwerken voor de aansluiting van de weg over de dijk op het in 1968 ge reedgekomen wegvak Banthuis-Anjum, als onderdeel van de provinciale weg Lauwersoog-Anjum-Metslawier-Dokkum. De voorbereidingen voor diverse werk zaamheden in en om de Lauwerszee vin den voortgang; vele werken zijn reeds vrijwel besteksklaar. Zo is reeds een aan vang gemaakt met de aanpassing van de Friese sluis te Zoutkamp, en zijn op de drooggevallen gronden reeds uitgebreide maatregelen genomen tegen verstuiving door het plaatsen van rijsschermen en het inzaaien van een mengsel van winter rogge en graszaad. De ontzilting van de Lauwerszeeboezem vordert goed; de eer ste zoetwatervissen het waren snoek- baarsjes zijn reeds in netten gevangen. 561

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 51