Het vervaardigen van betonblokken voor de sluiting van het Rak van Scheelhoek in het Haringvliet In Driemaandelijks Bericht nr. 48 (mei 1969) is aandacht geschonken aan het gebruik van betonblokken bij geleidelijke sluitingen. Er is daar onder meer vermeld dat het Rak van Scheelhoek zal worden gedicht met behulp van 140 000 blokken van 1 m3 en een gewicht van 2,5 ton. Om tijdig klaar te zijn voor de sluiting in 1970, is dit jaar de fabricage van de betonblokken cp gang gebracht. Grote hoeveelheden zijn al klaar, en wachten in depots op hun bestemming. Aan beide zijden van het sluitgat werden depots gemaakt, want het is de bedoeling dat de gondels van de kabelbaan aan de twee oevers van het Rak van Scheelhoek beladen worden. Bij het doorlopen van het circuit zal een gondel dus twee maal een lading blokken in het sluitgat deponeren. Zowel aan c!e noord- als aan de zuidzijde wordt een hoeveelheid van 70 000 blokken, de helft dus van de totale hoeveelheid, in depot opgeslagen. Aan de noordzijde worden deze depots gemaakt op het plateau van Voorne, een op het strand tegen de duinen op gespoten terrein, waar één der eindstations van de kabelbaan is gemaakt. Deze blokken bevinden zich dus vlakbij de plaats waar ze aan de gondels moeten worden aangehaakt. Aan de zuidzijde van het sluitgat, waar de kabelbaan zijn beëindiging vindt tegen het landhoofd van de uitwateringssluizen, is niet voldoende ruimte voorhanden om een hoe veelheid van 70 000 blokken binnen onmiddellijk bereik te brengen. Daarom wordt voor deze beladingsplaats een depot gemaakt op een terrein nabij de vissershaven van Stel lendam, op een afstand van ruim 2 km. Via de weg over de uitwateringssluizen kunnen de blokken op de dag dat ze nodig zijn worden aangevoerd. In het bestek werd voor het vervaardigen van de blokken een terrein ter beschikking ge steld nabij de werkhoven te Hellevoetsluis voor de partij aan de noordzijde van het sluit gat, terwijl voor de partij aan de zuidzijde een terrein langs de vissershaven te Stellen dam werd gereserveerd, waarvan de aannemer desgewenst gebruik kon maken. De alter natieve mogelijkheid werd evenwel opengelaten dat de blokken op de depotterreinen zelf zouden worden gestort of op elders gelegen terreinen. Bij de aanbesteding werd de voor deligste aanbieding verkregen van een firma die zijn inschrijving had gebaseerd op het plan het grootste deel van de voor het Voornse plateau bestemde blokken te vervaar digen op een terrein nabij een tot het bedrijf behorende betoncentrale in Noord-Brabant. Een kleiner deel van deze partij zou worden gestort op het produktieterrein bij de werk hoven te Hellevoetsluis. De partij aan de Stellendamse zijde zou niet worden gestort op het aangewezen produktieterrein, maar op het depotterrein. 535

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1969 | | pagina 25