kabels wordt ongeveer de helft van de lengte van de beteugelingsdam gestort. In de noor delijke overspanning wordt alleen vanaf de oostkabel gestort en in de zuidelijke over spanning alleen van de westkabel. Omdat de diepte van het sluitgat in het noorden groter is, moet daar voor een zo gelijkmatig moge lijke damopbouw gedurende korte tijd van beide kabels gestort worden. De sprong in de kruin zal ongeveer op zestig meter ten noorden van de middenpijler liggen. Verloopt het aanvoer- en stortbedrijf volgens plan - en de proefritten geven dienaangaande goede hoop - dan zal het sluitgat worden gedicht met een capaciteit van 300 ton per uur, dat is 120 blokken. Gemiddeld zal dan elke vier minuten van beide laadstations een geladen gondel ver trekken. Wachttijden en afstemverliezen in aanmerking genomen houdt dit in dat het aanvoerschema zo moet worden afgesteld dat elke drie minuten een geladen auto op de laadplaats aankomt. In totaal zijn twaalf motorgondels beschikbaar, waarvan negen a tien voor geregeld gebruik en twee of drie als reserve. Na ongeveer vijf weken kan het peil van N.A.P. bereikt zijn. De uitwaterings sluizen zullen gedurende de gehele sluiting geopend blijven, waardoor het maximale ver val over de blokkendam niet groter zal wor den dan 50 cm. De gehele dam van 1350 m lengte is in stort- vakken van 10 m verdeeld, waarbij van te voren theoretisch is bepaald hoe groot het aantal stortingen per vak moet zijn. De plaats bepaling vanuit de gondels geschiedt met een meterteller in de gondel en met een speciaal voor dit doel ontwikkelde optische beseining. Voor elke der beide stortbanen is een richtlicht aangebracht op het strand van Voorne op ongeveer 800 m ten oosten van de kabelbaan. De bemanning ziet het richtlicht over een afstand van 40 m vóór het stortpunt als rood, terwijl ze, eenmaal in het stort- traject, wit licht ziet. De meterteller kan dus dienen als globale indicatie van het stortvlak; de rode lichtbaan betekent dat er moet wor den geremd en bij overgang rood-wit moet de gondel stoppen. De last wordt dan afhankelijk van de hoogte gevierd en daarna gelost. De hele stortoperatie zal ongeveer drie maanden in beslag nemen. Als de blokken dam geheel is opgestort wordt hij onmiddellijk aan de rivierzijde afgedicht en aan de zee zijde van een steunend zandlichaam voorzien. Deze bewerking zal naar verwachting vier a vijf maanden duren. Daarna kunnen de sluizen worden gesloten en is het noordelijk deltagebied beveiligd. Het is dan inmiddels september of oktober 1970. Foto Het plateau van Voorne met de beweegbare verankering en het blokkendepot 18

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 20