De toekomst van het mosselbedrijf De aanleg van de Deltawerken in het zuid westen van Nederland brengt een groot aan tal veranderingen teweeg in de gehele struc tuur van dat gebied. Het primaire doel van de dammen, beveiliging van het land tegen hoge stormvloeden, werd al bij de aanvang gekoppeld aan een aantal secundaire doel stellingen, zoals bestrijding van de verzilting en betere beheersing van de waterhuishou ding. Echter, de invloed van de werken reikt verder en soms onberekenbaar ver in het leven van de inwoners der betreffende ge bieden. Ware het nu zo dat alleen in het zuid westen van ons land grote culturele verande ringen optraden, dan zou er reden zijn hier te spreken van dramatische ontwikkelingen. Het tegendeel is echter het geval. Om de zaak in juiste proporties te zien is het nodig allereerst vast te stellen dat thans in vrijwel elk deel van Nederland en van West-Europa soortgelijke veranderingen plaatsgrijpen. Leefklimaten worden gewijzigd, vroeger ge makkelijk geweerde invloeden dringen thans in elke gemeenschap door, en niet zelden gaan hele bedrijfstakken, die lang aan een streek zijn kenmerkend gezicht gegeven heb ben, spoorloos ten onder. Zuid-Limburg levert van het laatste een recent en duidelijk voor beeld. Er is een massaal, eerder dan een regionaal gevaar voor identiteitsverlies. Zeeland heeft sedert mensenheugenis nog nooit zo'n ingrijpende verandering in primaire omstandigheden beleefd als de provincie nu te wachten staat. De zoute en brakke getij stromen tussen de eilanden zullen op korte termijn veranderen in verzoetende getijloze meren - met alle gevolgen van dien voor het aanzicht en de exploitatiemogelijkheden van de oevers en van het water. De opheffing van 37

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 39