Volkerak De afslultdam in het Volkerak en de uitbreiding van het Hellegatsplein Het aantal cutterzuigers voor de zandwinning in het Volkerak werd in deze periode nog ver der teruggebracht: thans werkt er nog maar één aan de op bouw van het zandlichaam van de dam, en wel ter plaatse van de inloop van het voormalige Hellegat, aan de noordzijde van de dam. Aan de zuidzijde van de dam is het onderbeloop van het talud tot N.A.P. 2,75 m voltooid. Het beloop hier is op gebouwd uit grof grind en zware vlijsteen 80/200 kg. Ook de teenvoorziening van dit talud, die bestaat uit 2 meter lange grenen planken, onderling ver bonden door een gording, is gereedgekomen. Daarna werd de berm op N.A.P. 2,75 m gereed gemaakt voor afwerking met gietasfalt. De asfaltspreid- machine heeft wel een begin gemaakt met de penetratie van deze berm met asfalt, maar door de vroeg invallende vorst moest dit werk worden gestaakt. Wei kwam men aan de zuid zijde van het Hellegatsplein ge reed met de opbouw van de daar geprojecteerde beton- glooung met teenvoorziening, en met de aanleg van een kreukelberm. Boven N.A.P. 6 m, waar het asfaltbeloop ein digt, werd reeds een begin ge maakt met de kleibekleding. Aan de noordzijde van de dam is het beloop van zandasfalt afgedekt met grind, en werd begonnen met het aanbrengen van een bekleding van steen 80/200 kg. Aan de noordwest zijde van het Hellegatsplein werd een begin gemaakt met de teenvoorziening voor de daar aan te leggen asfaltglooiing. Ook wordt gewerkt aan de grondlichamen voor de toekom stige rijbanen over het plein. Het zinkwerk aan weerszijden van de dam werd nagestort met zware stortsteen. Deurenbergplaats met loswal en uitzichtplateau nabij het sluizencomplex Het stalen gedeelte van de bovenbouw van de deurenberg plaats werd in de verslagperiode gemonteerd. Thans is men bezig in de staalconstructie een wand te metselen, terwijl binnenkort een begin kan worden gemaakt met het aanbrengen van be plating aan de buitenzijde. Het betonwerk van het uitzicht plateau is voltooid. Met de af werking wordt een begin ge maakt. Uitbreiding van de wachtplaatsen in de voorhavens De werkzaamheden zijn op enig verfwerk na gereed. Brouwershavensche Gat Werk- en opslagterrein Schouwen Het laatste gedeelte van de terreinverharding met zand cementstabilisatie kon nog niet worden aangebracht wegens de daarvoor te ongunstige weers omstandigheden. Werk- en opslagterrein Middel- plaat Hier kwam de verharding van het opslagterrein geheel gereed. Om het terrein goed te kunnen bereiken werden twee opritten aangelegd; de rijwegen op het terrein v/erden voorzien van een deklaag van open asfaltbeton. Werkweg tussen Schelphoek en West-Repart Deze werkweg, waarlangs de materialen zullen worden aan gevoerd voor het maken van betonblokken ten behoeve van de sluiting, kwam gereed. De weg is nog niet toegankelijk voor openbaar verkeer; later zal hij een deel vormen van de doorgaande weg over de afsluit- dammen, de Dammenweg. In de werkhaven Schelphoek werden voor de overslag van vorenbedoelde materialen twee extra loswallen aangelegd. Fundering van de kabelbaan Alle gewapend betonnen jukken ter ondersteuning van de stalen bovenbouw en het garagespoor van de kabelbaan op Schouwen werden gesteld en aangespan nen aan de sloven. De loopbor dessen werden langs de jukken gemonteerd. Als laatste werden de betonconstructies van de draaischijffundering en van het contragewicht gestort. De ver- keerstunnel in de omgelegde Rampweg kwam definitief ge reed. Het gehele werk is op 29 december voor de eerste maal opgeleverd. In totaal zijn 5000 m3 beton en 700 ton wape ningstaai verwerkt. Damvak Springersdiep In de verslagperiode, waarin veel wind voorkwam, ontston den bij dit werk stagnaties door golven. Toch kwam het winnen en persen van zand voor het damlichaam gereed. Er resten nog enige profileerwerkzaam- heden. Op 9 oktober werd de cutter zuiger 'H.A.M. 207' afgevoerd, terwijl de profielzuiger 'Edax' tot eind oktober zand in de dam perste. In beide havens aan de kop werd zand gewon nen door de cutterzuiger 'Lin- quenda II' welke zuiger juist voor de kerstdagen kon worden afgevoerd. De taluds langs de kop van het damvak ter plaatse van de filterconstructie en beide havens werden gebaggerd met de baggermolens 'Holland XI' en 'Hercules'met een emmerinhoud van respectievelijk 420 I en 750 I. De bodem van de binnenhaven werd gedeeltelijk dieper uit gegraven, tot N.A.P.-9,00 m, voor het eventueel in deze haven parkeren van doorlaat- caissons tijdens de sluiting. In de verslagperiode werd 375 000 m3 zand in het werk ge bracht. In totaal is 3 400 000 m3 zand in de dam verwerkt. Begonnen werd met het stuifvrij maken van het zandlichaam door 53

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 55