Wanneer deze verwachting wordt bewaarheid door de proefnemingen in het mosselproef station kan na afloop van het proeven- programma een voorstel worden opgemaakt voor een redelijk goedkoop werkend definitief verwaterbedrijf met kunstmatige aanvoer van zout water. Tegelijkertijd zal het mosselproefstation gaan functioneren als informatiecentrum voor de verzameling en, waar dat gevraagd wordt, de verstrekking van gegevens over de cultuur technische aspecten van de mosselkweek. Er is, zoals gezegd, nog nauwelijks sprake van systematische kennis omtrent de rol die de verschillende factoren, zoals de fysische en chemische geaardheid van het water, de bodemsamenstelling, de ligging van een per ceel ten opzichte van de wind, de getij stromen en de tijverschillen, spelen ten aan zien van het produkt. In nauw en voortdurend contact met de kwekers van het Wadden gebied wil het proefstation, onder meer door statistische bewerking van de bedrijfsresul taten, trachten te komen tot bepaling van de relatieve betekenis van de verschillende fac toren die groei en kwaliteit van de mosselen beheersen. Om waarnemingen te kunnen doen op de eigen proefpercelen en op die van de kwekers zal binnenkort een waar nemingsvaartuig in de vaart worden gebracht, met meetapparatuur voor het vaststellen van watersnelheden en -richtingen, bodemtrans port, de continue registratie van zoutgehalte, temperatuur, troebelheid en zuurstofgehalte van het water, het nemen en analyseren van bodem- en watermonsters en wellicht ook van mosselmonsters. De grilligheid der stro men op het Waddengebied zal dit onderzoek zowel interessant als moeilijk maken. Op het empirisch inzicht van de kwekers wordt van de zijde van het proefstation hoge prijs ge steld. Voor wat betreft de achtergrondinfor matie aangaande het produktievermogen van de Waddenzee zal worden samengewerkt met het Nederlands Instituut voor het onderzoek der Zee. De interpretatie van de waarnemingen hoopt men in gemeenschappelijke discussie te kun nen vaststellen. Pas daarna kunnen middelen worden beraamd om de semi-cultuur van de Waddenzee op een hoger en meer renta biliteit belovend niveau te brengen. Het pro dukt van de Zeeuwse stromen was altijd gelijkmatiger en regelmatiger leverbaar dan dat van het noorden. Ook dat moet worden gecompenseerd. Als al de genoemde samen werkingsvormen overeenkomstig de verwach tingen verlopen, kan uit de nood die het proefstation deed ontstaan, nog veel goeds voor het mosselbedrijf voortkomen. De voor de betrokkenen dringende vraag, waar een definitieve verwatergelegenheid uit eindelijk zal kunnen worden gevestigd, kan bij de huidige stand van het onderzoek nog niet worden beantwoord. Ongetwijfeld zal het bedrijfsleven de voorkeur geven aan een plaats op de vaste wal, met goede wegver bindingen vooral in zuidwaartse richting. Of die wens verwezenlijkt zal kunnen worden, is nog een open vraag, omdat men dan al meteen in de onmiddellijke omgeving van bevolkingscentra moet gaan zoeken, wat uit een planologisch oogpunt niet zonder meer verstandig kan worden geacht: bevolkings centra brengen watervervuiling mee, en daar mag, bij een mosselverwaterplaats, geen sprake van zijn. 45

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 47