westelijke richtingen. Bij de aan de eerste caissonplaatsing voorafgaande meting was het samenlopen van deze omstandigheden er oorzaak van dat een meetvlet met twee man aan boord onder een van de grote meet- vaartuigen geraakte, waarbij het personeel slechts ternauwernood gered kon worden. Gezien deze ervaringen werden bij de navol gende meetoperaties indien zulks toelaatbaar was tijdelijk pauzes in de werkzaamheden ingelast. Naast de planning van de meetwerkzaam- heden vooraf, werd tevens reeds zoveel voor bereidend werk verricht met betrekking tot de verwerking der meetresultaten dat de terzake doende gegevens ten tijde van de plaatsings operaties nog slechts hoefden te worden in gevuld om terstond een overzichtelijk geheel te verkrijgen van de voor de plaatsingen be nodigde gegevens. Tot deze werkzaamheden behoorden onder andere het programmeren en testen van een tafelcomputer met betrek king tot zijn betrouwbaarheid bij de ver werking van stroommetingen. Met name diende bepaald te worden in hoeverre de schematisering der metingen tot onnauw keurigheden in de interpretatie zou leiden. De meetwerkzaamheden ten behoeve van de sluitingsoperaties omvatten stroommetingen, debietmetingen, getijwaarnemingen en peilin gen. De stroommetingen hadden, in samen hang met de verticale getijwaarnemingen, ten doel te komen tot een zo juist mogelijk inzicht in de waterbeweging op de dag van plaatsing van een of meer caissons. De debietmetingen werden uitgevoerd ter bepaling van de afvoer- coëfficiënt van het sluitgat in een aantal stadia van de caissonplaatsingen. De peilin gen hadden ten doel om voortdurend inlich tingen te verschaffen betreffende verande ringen in de vorm van de bodem op de drem pel van het sluitgat, het daarop aansluitend gebied, de stroomgeul tussen het bouwdok van de caissons en de drempel en van het stortebed van de uitwateringssluizen. De stroommetingen en getijwaarnemingen op de dagen voorafgaande aan plaatsingen dien den om te komen tot een voorlopig tijd schema voor de sluitingswerkzaamheden. Aan de hand van de metingen op de dagen van plaatsing werd dit tijdschema voortdurend gecorrigeerd. De metingen op de volgende dagen werden uitgevoerd ter bepaling van de nieuw ontstane toestand in het sluitgat en de aangrenzende gebieden. Het waren dus hoofd zakelijk bewakingspeilingen. De stroommetingen op plaatsingsdagen en de dagen daaraan voorafgaande duurden onge veer negen uur: van 2 uur vóór H.W. tot 1 uur De laatste twee caissons wor den naar het sluitgat gesleept 100

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 46