brengen van asfaltbeton op de belopen werden evenwel ver schillende moeilijkheden onder vonden, eensdeels ten gevolge van het koude en natte weer, maar andersdeels ook in ver band met de beproeving van een nieuw asfaltmengsel, het zogenaamde gapgraded meng sel. Het is gebleken dat dit mengsel buitengewoon gevoelig is en grote moeilijkheden ver oorzaakt bij het afwerken op de belopen. Aan de zuidzijde van de dam is het asfaltbeloop tot N.A.P. 6 m voltooid. De daarop aanslui tende glooiing van betonblokken die de zuidzijde van het Helle gatsplein begrenst, is eveneens gereed. Aan de andere kant van het asfaltbeloop is de aanslui tende glooiing van gevlijde stort- steen nagenoeg klaargekomen. De glooiing van asfaltbeton tot N.A.P. 3,50 m aan de noord zijde van het damlichaam is eveneens af. De aannemer is begonnen met straatwerk voor de weg voor langzaam verkeer op de berm van de noordelijke afsluiting van het Hellegatsplein. De uitbreiding van het Helle gatsplein aan de noordwest zijde is in ruwbouw gereed. Er is een teenvoorziening aange bracht van gecreosoteerde dam- wanden met een kreukelberm. Het asfaltbeloop moet nog vrij wel geheel worden gemaakt. Begin mei komt het persen van zand in de persvakken van de toekomstige rijbanen op het plein klaar en dan kan worden begonnen aan het maken van de tijdelijke wegverbinding tus sen het viaduct over de sluizen en de weg Rotterdam-Flakkee. In verband met de gewijzigde getijomstandigheden aan de zuidzijde van de afsluitdam diende de bestaande glooiing van betonblokken tot N.A.P. 3 m over 3500 m te worden verhoogd tot N.A.P. 4 m. Dat werk is inmiddels voltooid. Deurenbergplaats met loswal en uitzichtplateau nabij het sluizen- complex De hele betonconstructie en het staalskeiet van de deurenberg plaats zijn voltooid en gemon teerd; de dakbedekking en de wandbeplating zijn aangebracht. De wanden werden verder op gemetseld. Begonnen is met de verdere afbouw zoals stuca- doorswerk en de aanleg van sanitair. Ook met het grondwerk is een aanvang gemaakt. Het uitzichtplateau zal naar ver wachting de volgende maand gereedkomen. Brouwershavensche Gat Werk- en opslagterrein Schouwen Het laatste gedeelte van de ver harding van het opslagterrein, een 17 cm dikke laag zand cementstabilisatie, is in de ver slagperiode aangebracht. De bijbehorende wegcircuits zullen spoedig worden gemaakt. Damvak Springersdiep In deze periode werd de afwer king van de beide havendammen voltooid met stortsteen 60/300 en 300/1000 kg. De haveninrichting werd vol tooid door het aanbrengen van een vaste houten steiger in de buitenhaven en een drijvende steiger in de binnenhaven. Het gehele werk werd voor de eerste maal opgeleverd. Langs de toekomstige meerzijde van het damvak Springersdiep werd de glooiing van koperslak- tegels voltooid; de voorliggende kraagstukken werden met grof grind afgestort. Het zandlichaam van de duin dam werd tegen verstuiving vastgelegd met rijsschermen, helm, ingeëgd stro en inge zaaide gerst. Verder werd de kleibekleding aangebracht en geprofileerd. Totaal werd 22 000 ton van de uiterwaarden van de Maas aan gevoerde klei verwerkt. De baggermolen 'Eureka VI' voerde onderhoudsbaggerwerk uit in de werkhavens West- Repart, Middelplaat, Kabbelaars- bank en Den Osse. Bij het aanbrengen van de filter constructie op het onderwater beloop van het noordelijk land- hoofd van het sluitgat Kous werd veel hinder ondervonden van het slechte weer en van regelmatig optredende aanzan- dingen. De zandbodem en de grindlaag werden vlakgebaggerc met de molens 'Eureka VI' en 'Hercules'. Grind werd met onderlossers gestort en steen met de 'Steenstorter I'. Het wer aan dit hellend gedeelte is in middels gereed gekomen. In het horizontale gedeelte werd de filterconstructie plaatselijk ver vangen door twee zooistukken, afgestort met een 1,5 m dikke laag steen. Verlenging van het damvak Kabbelaarsbank Het nieuwe seizoen werd be gonnen met het uitbreken van de noordelijke kop van het darr- vak Kabbelaarsbank, die het damvak sinds 1966 tijdelijk hee t beschermd. De stortsteen van de voorliggende kraagstukken werd opgenomen en tijdelijk in depot opgeslagen. Vervaardiging van betonblokkei Het vervaardigen en opslaan vat 260 000 stuks betonblokken ten behoeve van de afsluiting van het Brouwershavensche Gat werd opgedragen aan de 'N.V. Blokkom' (een combinatie van Dirk Verstoep N.V. en de N.V. van Hattum en Blankevoort) voo een bedrag van 16 142 000,-. De aannemer treft thans voor bereidingen voor de fabricage van de blokken. Naar verwach ting zal de produktie medio mei starten met een capaciteit van ongeveer 1800 blokken pe dag. Oosterschelde Werkhaven Schelphoek Ten behoeve van de werkzaam heden in de Oosterschelde we - den in deze werkhaven de vol gende materialen aangevoerd en in depots opgeslagen of ve - werkt: 65 000 ton Belgische sto steen, 100 000 ton Duitse mijn- steen en 40 000 bossen rijshoi 106

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 52