De afsluiting van het Rak van Scheelhoek Op vrijdag 1 mei 1970 viel het laatste beton blok in de beteugelingsdam door het Rak van Scheelhoek. De blokkering was daarmee ge realiseerd, en op weinig details na overeen komstig de plannen. Alleen, er waren minder blokken verwerkt dan was voorzien, n.l. 92.S05 i.p.v. 100.000, en mede daardoor was het werk eerder voltooid dan het tijdschema aangaf. Voor het versnelde verloop van de afsluitings operatie is een aantal technische redenen aan te wijzen. Zolang de kruin onder water was, leek de helling van de damtaluds goed overeen te komen met de berekende verhou ding 1 1. Na de voltooiing van de beteuge lingsdam bleek de uiteindelijke helling echter steiler te zijn, onder water ongeveer 1 0,9 en boven water zelfs 1 0,6. Er waren dus minder blokken nodig om de vereiste kruin hoogte te bereiken dan was berekend. Bij dit spitse damprofiel hadden het er nog minder moeten zijn wanneer breuk en zetting waren beperkt gebleven tot de berekende percen tages van 5% en 10% respectievelijk. Het is terugrekenend echter waarschijnlijker dat er ruim anderhalf keer zoveel zakking en breuk is opgetreden. De holle ruimte in de dam, door berekeningen aanvankelijk bepaald op 40%, zal ten gevolge van de grote breuk in werkelijkheid wel kleiner zijn, namelijk 35%. In elk geval, de 10.000 blokken die bij de 100.000 berekende waren geteld om afwijkin gen van de aangenomen breuk- en zakkings percentages en van de berekende taludhel ling te kunnen opvangen, behoefden in het geheel niet te worden aangesproken. Verla ging van het aantal gestorte blokken bete kende natuurlijk tijdwinst. Tijdwinst werd ook verkregen doordat in de opleidingsperiode van de gondeliers meer praktische lessen werden gegeven en dus al meer blokken in het sluitgat gestort, dan op het werkplan voorkwam. Het profiel van het sluitgat was daardoor op het moment dat het werk officieel begon al met 15% afgenomen. Vanaf het allereerste begin lag men derhalve voor op het stortschema. De beproevingsperiode van de kabelbaan, 134

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 24