drijvende moeten houden, zodat het naar zee kan worden afgevoerd. De afvoer van drijfijs naar zee geschiedde voorheen voornamelijk langs het Volkerak. Aanvankelijk meende men dat het Haringvliet met zijn grote doorlaat- werk deze rol van het Volkerak zou kunnen overnemen, en daarmee het wegvallen van de oorspronkelijke afvoerweg van het ijs naar zee zou kunnen compenseren. Er werd zelfs een normalisatie van het Haringvliet over wogen, teneinde het ijs tot gemakkelijker afvloeiing te bewegen. Nadere studies en waarnemingen van de beweging van ijs- schotsen in de natuur en met name in het betreffende gebied hebben echter geleerd dat de overwogen maatregelen onvoldoende effect zouden sorteren. Naar het zich thans laat aanzien zal het ijs dat van de Waal komt het beste via de Beneden-Merwede en de Oude Maas tot afvloeiing naar zee kunnen worden gebracht. De temperatuurverhoging van het rivierwater die - hoewel thans nog in geringe mate - wordt veroorzaakt door lozing op de rivieren van industrieel koel water, zal het gevaar voor ijsafzetting in de toekomst doen afnemen. Volgens de huidige inzichten lijkt het dan ook niet nodig thans tot bepaalde ingrijpende maatregelen in het noordelijk bekken over te gaan. Wel wordt bij de beoordeling van nieuwe werken langs de rivier, onder andere bij de plaatsing van brugpijlers en de wijziging van oeverbelopen, steeds rekening gehouden met de eisen van de ijsafvoer. Ten behoeve van de scheepvaart moeten wèl enkele min of meer omvangrijke voorzienin gen worden getroffen, vooral in de omgeving van Dordrecht, waar het stromingspatroon aanzienlijke wijzigingen ondergaat onder invloed van de afsluitingen. Ingrijpende ver beteringen zijn al aangebracht in de bocht bij Papendrecht. Ook op het punt van samen komst van Kil-Mallegat en Oude Maas voor Dordrecht moest een correctie worden aan gebracht, als onderdeel van een veel verder strekkend plan tot verbetering van de loop van de Kil, ten behoeve van de sterk groeiende scheepvaart op deze riviertak. De verbetering van de mond van de Oude Maas aan de zijde van de Nieuwe Waterweg, waarbij het Kruiteiland werd weggebaggerd, kan gedeeltelijk worden gemotiveerd op grond van de gewijzigde stromingstoestand; overigens is ook deze maatregel in hoofdzaak genomen terwille van het groeiende scheep vaartverkeer. Al met al bleken dus maar een gering aantal correcties nodig om het noor delijk bekken wat zijn waterloopkundig regime betreft voldoende aan de nieuwe toestand aan te passen, en de evenwichtstoestand val betreft loop en diepte van het rivierenstels I te handhaven. Men heeft zich echter ook afgevraagd of h -t bestaande stelsel door verdere ingrepen wil- licht nog geschikter zou kunnen worden gr- maakt voor de waterverdeling en de schee )- vaart. De Deltacommissie heeft destijds de afsluiting van de Oude Maas aanbevolen rr et daarin een beweegbare kering, teneinde b geringe opperwaterafvoeren een betere ve - deling van het water te kunnen bewerk stelligen. Latere studies hebben echter aar- getoond dat dit hulpmiddel minder effect z I sorteren dan men aanvankelijk veronderste te en dat er met name voor de scheepvaart a n een dergelijke afsluiting veel bezwaren ve bonden zijn. Van dit plan heeft men derha /e voorlopig afgezien, temeer daar de afsluiti ig van de Oude Maas elders in het stelsel co n- penserende maatregelen noodzakelijk zou maken. Zo zou de afsluiting van de Oude Maas de verbetering eisen van het punt vs 1 samenvloeiing van Noord, Lek en Nieuwe Maas bij Krimpen. Men beraadt zich nog op de rol van het S| ui. Dit is een riviertak van geringe allure, die in de waterbeweging van het noordelijk Deltabekken een ondergeschikte rol speel In marginale situaties kan de rol van het S >ui echter van doorslaggevende betekenis zijr en de balans doen overslaan naar de ene of de andere zijde, met name voor wat bet eft de waterhuishouding, die zich bij geringe bovenafvoeren in een delicaat evenwicht 13- vindt. Geheel onverschillig is het derhalve niet, wat men nog met het Spui gaat doen Voorshands bestaan terzake nog geen be paalde plannen, hoewel de invloed op het rivierenstelsel van een aan beide zijden a. gesloten Spui al wel onderwerp van studie is geweest. Op korte termijn zullen als gevolg van de Deltawerken dus geen ingrijpende maatre e- len noodzakelijk zijn in het stelsel van het noordelijk Deltabekken. De structuur van c it gebied heeft door de afsluiting van het Volkerak en van het Haringvliet zijn voor lopige waterstaatkundige afronding gevon en. Andere ontwikkelingen, van niet waterstag - kundige aard, zouden evenwel oorzaak ku 1- nen zijn van nieuwe werken in dit gebied. 202

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 36