gebied tot ongeveer 6 a 8 km uit de uit wateringssluizen worden de snelheden kleiner dan thans. In dit gebied is dan ook sedimen tatie te verwachten, vooral onder invloed van de golfwerking. Aan de zeezijde, waar de invloed van golven de afzetting van sliblagen verhindert, zal de bodem worden opgebouwd uit zand. Meer naar binnen, waar de golfwerking geringer is, kunnen spekkoeklagen ontstaan. De in dit gebied reeds bestaande ondiepe gedeelten zullen door de vermindering van de stroomsnelheden onder invloed van de golven worden opgebouwd tot een hoger liggend platengebied, de Hinderplaat. Uit de bestaande getijberekeningen volgt dat de stroomsnelheden langs de kust van Goe- ree tussen het Flaauwe Werk en de Kwade Hoek bij gesloten uitwateringssluizen af nemen. Op korte termijn is ten gevolge van stroming dan ook geen afname van deze kust te verwachten. Het is echter de vraag in hoeverre zich zand van de vooroever naar de geul zal verplaatsen onder invloed van de golfwerking. Als gevolg van een dergelijk proces zou enige achteruitgang van de kust optreden, tot een nieuw evenwicht ontstaat. Langs het gehele kustgebied van Voorne zal de golfinvloed zolang de sluizen gesloten zijn de invloed van de stroom overheersen. Bij maximale eb en vloed zijn de stroomsnel heden bij de Groene Punt tijdens een ge middeld getij vrijwel nihil. Het binnengebied wordt dan gevuld en geleegd vanuit het Slijk- gat en het Bokkegat, en het kustgebied ten noordoosten van de Groene Punt via het Gat van de Hawk en het gebied van de noordelijke Hinderplaat. De snelheden in het Rak van Scheelhoek nemen zodanig af, dat er zich, vooral bij de Haringvlietdam, slib in zal gaan afzetten. Omdat het kusttalud tussen de Haringvliet dam en de Groene Punt beneden N.A.P.-2 a - 3 m steil is, kan zich ook bij het afvlakken van dit talud onder invloed van de golfwer king plaatselijk een geringe achteruitgang van de kustlijn voordoen. De golfwerking langs dit deel van de kust van Voorne zal echter minder worden naarmate de mond van het Haringvliet verondiept. Vooral de hogere golven zullen dan op de ondiepten in de mond gaan breken. Hoewel de beschreven ontwikkelingen zich geleidelijk - in de loop van enkele jaren - zullen voltrekken, blijkt wel, dat het nood zakelijk is om ze voortdurend te volgen. Hier voor is dan ook een uitgebreid meetprogram ma opgesteld, dat het mogelijk maakt om bij ongewenste ontwikkelingen tijdig in te grijpen. 211

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1970 | | pagina 45