Volkerak Bouwput voor een spui- en een jachtensluis in de Volkerakdam Het ligt in het voornemen in de jaren 1971 t/m 1974 de onvol doende gebleken capaciteit van de Volkeraksluizen te vergroten door naast de beide reeds be staande schutsluizen een derde schutsluis te bouwen en de recreatievaart en de beroeps vaart - die bij het schutten hinder van elkaar ondervinden - te scheiden door de bouw van een afzonderlijke jachtensluis. Bovendien zal in dezelfde periode een spuisluis worden gebouwd om het door het schut- bedrijf veroorzaakte zoutbezwaai op het noordelijke Deltabekken tegen te gaan. De jachtensluis en de spuisluis zullen gezamenlijk in dezelfde bouwput worden gebouwd. Het maken van deze bouwput is opgedragen aan de Aannemers combinatie 'Willemstad' te Hardinxveld voor de som van 2.353.700,-. Met het werk is op 1 december 1970 een aanvang gemaakt. Brouwershavense Gat Portaalkranen Aan het eind van de verslag periode zijn twee portaalkranen op het damvak Middelplaat en één op het opslagterrein Schou wen voor gebruik gereed ge komen. Inmiddels werd begon nen met het opleiden van kraan machinisten, en het beproeven van de te gebruiken laadbalken voor de betonblokken. Ook het frame waarin zes be tonblokken passen en dat te zijner tijd op de transportauto's zal worden gemonteerd, werd beproefd en ingevolge de opge dane ervaringen aangepast. De kabelbaan Eind oktober werden de twee draagkabels voor de kabelbaan over het sluitgat getrokken. Het overtrekken van één kabel ter lengte van 1750 m nam ongeveer een week in beslag. Eind december werd de draag- kabel door tussenkomst van vijzels uit de tijdelijke rol- opleggingen gelicht en neer gelaten in de kabelgoot, die is gemonteerd op de pyloonkop pen. Voortgegaan werd met het mon teren van het vaste railgedeelte van de kabelbaan en het instal leren van de draaischijven op beide oevers. De eerste vier gondels zijn aangevoerd en door een mobiele kraan aan het vaste railgedeelte van het garagespoor te Schouwen ge hangen. De vervaardiging van beton blokken De betonblokkenproduktie over trof in deze periode de afvoer- mogelijkheden. Pas door het inzetten van nog meer zelf- varende transportschepen werd 1 De fabricage van betonbloi ken voor de afsluiting van het Brouwershavense Gat 1 Grof grind voor de beton- fabricage wordt aangevoer naar de betonmolen 2 Overzicht van de betonfabi ek 3 Plaatsing van een serie gif - mallen, met beton gevuld 4 Lossen van de gietvorm 5 De gereedgekomen betonb ok- ken worden afgevoerd. 268

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1971 | | pagina 54