leggen van een bodembescher ming bestaande uit zinkstukken afgestort met stortsteen 10/300 kg- Het zinken werd vertraagd door dat er eerst veelvuldig moest worden gebaggerd om de op getreden aanzandingen op te ruimen. Door het late tijdstip van het gereedkomen van het zinkwerk, eind december, zal een klein deel van de nabe- storting op de zinkstukken nog in 1971 moeten worden uitge voerd. Het storten van grind werd met kracht voortgezet, zodat dit onderdeel van de caissondrem pel begin december gereed kwam. Vanaf 22 oktober werd de stort- steenkap van de drempel aan gebracht in vijf lagen, elk onge veer 30 cm dik. Dit werk is nog niet geheel voltooid. Getracht wordt de vijfde laag zo nauw keurig aan te brengen dat de vereiste hoogteligging van N.A.P. 10 m op 30 cm benaderd wordt. Voor het steenstorten in de drempel werden ingezet de verhaalponton 'Drukker' en de steenstorters 'Lauwerszee', 'Noordzee' en 'Steenstorter 1'. De stortsteen werd geladen uit depots of met drijvende kranen overgeslagen uit aanvoer- schepen. Er werd gestort tijdens de hoog- en laagwaterkente- ringen zowel bij dag als bij nacht. De maximale weekpro- duktie bedroeg 15.000 ton. Het maken van de Hompelgeul, die een gedeelte vormt van de aanvoerroute van de doorlaat- caissons door de zandplaat Hompelvoet, werd met kracht voortgezet. Er is inmiddels een doorgaande geul gegraven tus sen het Brouwershavense Gat in het zuiden en de Kous in het noorden. In de maanden die nog resten voor de sluiting zal die geul worden verbreed. Totaal is nu 1.500.000 m3 zand verwijderd en opgeslagen in een zanddepot voor wegenaanleg door de Provinciale Waterstaat van Zuid- Holland. Zuidelijk sluitgat Een deel van de betonblokken die waren overgebleven na de sluiting van het Haringvliet, werden met een drijvende kraan in het zuidelijk sluitgat gestort. Op 16 oktober moest dit werk worden gestaakt, en moesten de overige blokken in het depot Middelplaat worden opgeslagen, omdat begonnen werd met het aanbrengen van de draagkabels van de kabelbaan. Totaal wer den 47.000 blokken gestort. Hergebruik van een gesloten caisson Eind november kwam men ge reed met de werkzaamheden aan de gesloten caisson waar over in het vorige nummer werd bericht. Hij ligt nu opgeslagen in het Verbreed Kanaal te Vlis- singen en zal te zijner tijd wor den versleept van Vlissingen naar de werkhaven Springers- diep, om bij de afsluiting van de Kous te kunnen dienstdoen als reserve-caisson, indien de om standigheden dat vereisen. Caissonbouw Bij het beproeven van de cais sons werden gebreken gecon stateerd in de voegdichting tus sen de balken en de drijfschot- ten. Besloten werd. de bouwput leeg te pompen en de drijf- schotten te bekleden met buthy- leen rubber. Deze werkzaam heden zijn inmiddels voltooid. Begin januari werd een aanvang gemaakt met de inundatie van de bouwput. De caissons kun nen daarna opnieuw worden be proefd. Het proefzinken met één caisson zal door deze vertraging nu plaatsvinden in de laatste week van januari. De toegangsgeul aan de noord zijde van het bouwdok is inmiddels met behulp van een cutterzuiger op diepte gebracht. Eenheidscaissons voor het Brouwershavense Gat en de Oosterschelde De werkzaamheden kwamen in de verslagperiode gereed. De laatste zes caissons werden half december naar het Veerse Meer versleept en daar opgeslagen. Het werk werd op 28 december opgeleverd. Oosterschelde Werkhaven Sophia-Pol< Ten behoeve van de a: het werkeiland Noordlé 1971 werden 50.000 bo: hout aangevoerd en na zate in de haven opge: Werkhaven Schelphoek Er werden 40.000 bosse aangevoerd en ten beh het werkeiland Neeltje kraagstukken verwerkt, oostelijke havendam w< begin gemaakt met de van stalen onderdelen komen bij het afbreken kabelbaan over het Ral Scheelhoek. Ten behoeve van de si van het Brouwershaven in het voorjaar van 197 betonblokken vanaf het terrein te Dintelmond p naar de werkhaven Sch getransporteerd, daar o slagen en per auto naa depots te West-Repart 1 Werkeiland Neeltje Jan; Begin december kon hs winbedrijf worden beëir Vanaf medio april 1970 totaal 5.000.000 m3 zanc streeks in het werk gep Dank zij hun rubberen c leidingen konden de wi ook bij slechte weerson heden in oktober en no ononderbroken doorwer winzuiger Haringvliet bi beeld zette zijn werk in geheel onbeschut geleg gebied aan de zeezijde eiland op 3 november 1 'gewoon' voort, hoewel N.W.wind van 8 a 9 Bea golven opjoeg tot hoogt ongeveer twee meter. In deze verslagperiode 55.000 ton mijnsteen ver kon ca. 20.000 m2 kraag worden aangebracht. He brengen van de taludbe gen ondervond veel vert door de slechte weersor 270

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1971 | | pagina 56