veranderingen die er het gevolg van waren. Met name hebben wij hier de afsluitingen op het oog van het Veerse Meer en de Lauwers- zee. Als gevolg van de afdamming van het Veerse Meer nam de amplitude van de jaarlijkse gang van de watertemperatuur duidelijk toe: voor de zomer werd een stijging van 0,5 a 1°C gemeten, naast een even grote daling in de winter. De verandering van de gemiddelde luchttemperatuur ter plaatse van de te Veere en te Wolphaartsdijkseveer opgerichte waar nemingsstations veranderde in dezelfde rich ting als die van de watertemperatuur, maar slechts in geringe mate: 0,1 a 0,2 C. De am plitude van de dagelijkse gang van de lucht temperatuur te Veere is in lente, zomer en herfst toegenomen met enkele tienden van een graad Celsius. Men zou aan deze veranderingen van de lucl t- temperatuur direct de praktische vraag kun nen koppelen in hoeverre hierdoor de nacht vorst in de betreffende streek zal toenemen Zoals algemeen bekend is, verkeert met nan e de fruitteelt op de Zeeuwse eilanden in een relatief gunstige positie door de geringe ma e waarin tot dusverre nachtvorstschade optra Wat dit betreft is het nu een gunstige om standigheid dat de veranderingen in lucht temperatuur klein zijn, terwijl bovendien de periode waarin de fruitteelt en de tuinbouw gevoelig zijn voor nachtvorst, valt in de tijd waarin de overgang van temperatuurverlagir g naar temperatuurverhoging plaatsvindt; van een nadelige beïnvloeding zal dan ook nau welijks sprake zijn. Sedert 1969, het jaar van de afsluiting van de Lauwerszee, worden bij het in detail uit- 280

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1971 | | pagina 10