moet er rekening mee gehouden worden dat in het zuiveringsproces een toename van het chloridegehalte plaatsvindt ten gevolge van een chloordosering voor desinfectie en af braak van resterend organisch materiaal en ammoniak, waarbij de temperatuur van het spaarbekkenwater ook nog een rol speelt. De berekening van het leveringsvermogen is derhalve zeer gecompliceerd; vanwege de veelheid der bepalende factoren wordt dit rekenwerk uitgevoerd op een computer. Een veilig leveringsvermogen van 500 000 m3 per jaar kon worden berekend op grond van de gegevens over het droge jaar 1947. Dit is een verdubbeling van wat men in eerste in stantie met het spaarbekkenplan, zoals dat in de Commissie Drinkwatervoorziening Rotter dam in 1965 was vastgesteld, gedacht had te kunnen bereiken. De inhoud van de spaar bekkens is bij de herziening nauwelijks toe genomen en er is ook geen afbreuk gedaan aan de kwaliteitseisen. Voorwaarde is wel dat het ingenomen water direct gemengd wordt met de aanwezige inhoud, waardoor een egalisering van de kwaliteit van het inge nomen water bereikt wordt. Uitvoering In december 1969 is een aanvang gemaakt met de aanleg van de bekkens Honderd en Dertig en Petrusplaat met bijbehorende pompstations, loskaden, verbindingskokers en zuiveringswerken. In 1973 moet dit deel van het werk gereedkomen, waarna met de waterlevering begonnen kan worden. Bij de aanleg van de ringdijken wordt globaal de volgende werkwijze gevolgd. Ter plaatse van de ringdijken wordt de aanwezige klei tot op de zandlaag ontgraven. De vrijkomende specie wordt deels gebruikt als perskade aan de binnenzijde van het toekomstige dijk- profiel, deels buitendijks in depot gebracht. Tussen perskade en bestaande bandijk wordt zand geperst tot N.A.P. 5 m. Een deel van het opgespoten zand wordt vervolgens in den droge onder profiel gebracht tot de uiteinde lijke hoogte bereikt wordt. Op het buitentalud van de dijk wordt in depot opgeslagen klei aangebracht. Op het binnenbeloop van de ringdijken wordt vervolgens een asfalt- bekleding aangebracht. Deze werkzaamheden moeten uitgevoerd worden terwijl in de bek kens de zandwinning in volle gang is en het buitenwater in de polders staat. Om deze werken, die in den droge uitgevoerd moeten worden, mogelijk te maken, wordt op een afstand van 55 meter uit de perskade een tweede kade gelegd. Tussen deze hulpkade en de ringdijk kunnen dan de asfaltbekledin- gen worden aangebracht. Steeds wanneer de asfaltbekleding over een bepaalde lengte gereedgekomen is, wordt een dwarsdam tus sen ringdijk en hulpkade aangebracht en de tijdelijke kade over deze afstand verwijderd. Hierna kan begonnen worden met het cutte- ren van het onderwatertalud, waarbij er voor gezorgd wordt dat de specie die bij het laden over de bakken stroomt op het onderwater talud terechtkomt, zodat de gewenste slib- laag ontstaat. Het zand voor de ringdijken van beide bek kens komt van de zandwinning in de Honderd en Dertig. Het zand uit deze polder is name lijk van betere kwaliteit dan het zand uit de Petrusplaat. Voor het zandtransport naar de Petrusplaat is daartoe, naast de zinkersleuf door het Gat van Van Kampen en het Gat van Honderd en Dertig, een steiger gebouwd waarop twee persleidingen zijn aangebracht. In deze leiding zijn twee zinkers aangebracht om de scheepvaart in de geulen niet te belemmeren. Behalve de hoeveelheden zand die verplaatst moeten worden ten behoeve van de aanleg van de ringdijken moet er nog een hoeveel heid van 23 miljoen m3 afgevoerd worden. Dit zand wordt gebruikt voor het bouwrijp maken van een industrieterrein in de ge meente Moerdijk. Om dit grote transport mogelijk te maken zijn verschillende vaar geulen in de Biesbosch aanzienlijk verbreed en verdiept. De bouw van de overige bekkens en het pompstation Spijkerboor zal aangepast wor den aan de afzet van het bedrijf. Het bekken De Gijster moet worden uitgevoerd in de periode 1973-1976, het bekken Zuiderklip omstreeks de jaren 1978-1982. Naast de werken in de Biesbosch zelf is ook een begin gemaakt met de aanleg van de watertransportleidingen naar Rotterdam. Uiteindelijk zal dit transport plaatsvinden dooi drie leidingen: twee met een inwendige dia meter van 1,4 m naar het produktiebedrijf Kralingen en één met een diameter van 1,8 m naar het bedrijf op de Berenplaat. In eerste instantie zullen slechts twee leidingen aan gelegd worden, namelijk één naar Kralingen en één naar de Berenplaat. Op een later tijd stip zal dan de tweede leiding naar Kralingen uitgevoerd worden. Van de grote zinkers in het leidingtracé is de zinker door de Nieuwe Merwede reeds aangebracht. Bijdrage verzorgd door de Drinkwaterleiding der gemeente Rotterdam. 306

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1971 | | pagina 36