direct na het gereedkomen van een werk te verzekeren. Er bestaat dan ook behoefte aan een effectieve en goedkope methode om de ontwikkeling van duinvormende planten te versnellen. Hierbij kan gedacht worden aan verhoging van het voedselniveau door toe diening van kunstmest en aan vergroting van de samenhang van het bodemmateriaal met kitmiddelen, waardoor het blootwaaien van wortels wordt voorkomen. Om een overzicht te krijgen van de invloed van verschillende kunstmeststoffen en kit middelen op de duinvormende planten in relatie tot de kosten ervan, is in 1965 een werkgroep samengesteld, bestaande uit mede werkers van het Biologisch station 'Weevers' Duin', het Instituut voor Oecologisch Onder zoek, het Bureau Gemeenschappelijke Dien sten van het Ministerie van Landbouw en van de Rijkswaterstaat. Deze werkgroep heeft een aantal proefvelden doen aanleggen op de zanddam door het Brielse Gat ter plaatse van de Westplaat. Daar werden proeven genomen met de grassen helm, Noorse helm, zandhave en biestarwegras. Het was bekend dat reeds een geringe stik stofbemesting de groei van duinplanten sterk stimuleert. Als stikstofmeststof werd kalkam- monsalpeter gekozen, omdat dit stikstof bevat in twee vormen: nitraat, dat direct door de wortels kan worden opgenomen, en ammo nium, dat over een langere termijn geleidelijk ter beschikking komt. Uit vroegere onder zoekingen was ook bekend, dat de groei van duinplanten soms gestimuleerd kan worden door fosfor en kalium. Daarom werd ook bemest met superfosfaat en kalizout. Ook werden combinaties van de verschillende

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1971 | | pagina 14