26 mei werd aan de meerzijde ook zand geklapt, door tussen komst van de 'Beverwijk 39'. Het zandpersen voor de met grind ingewassen damgedeelten leverde geen enkele moeilijk heid op. Ook voor de korte niet ingewassen gedeelten ging het makkelijk, maar het zandstort, dat aan de zeezijde verder ge vorderd was, strekte zich bij die gedeelten door de kade heen uit tot aan de meerzijde; bij gevolg moest op die stukken meer zand worden verwerkt, en <ag het tempo van de voortgang lager. Opbouw van het werkeiland Noordland'; daarachter de lilanden 'Neeltje Jans' en Roggenplaat'. Foto van 28 april 1971 )verige werkzaamheden 'an de beëindiging der dam- akken werd de bekleding opge nomen en afgevoerd of opge- lagen. Voor zover mogelijk verd de stortsteen van de kraag tukken opgenomen en afge- oerd; ter plaatse van de toe- omstige teenconstructies wer den de aanwezige kraagstukken olledig opgeruimd. \an de meerzijde, waar de vaterstand na de sluiting onge- eer op N.A.P. was gekomen, noest men wachten met de ipruimingswerkzaamheden tot- at het peil was teruggelopen ot N.A.P.-50 cm. Bij die water tand kunnen ook de nieuwe eenconstructies ter plaatse van ie sluitgaten worden aange dacht. Aan de zeezijde werd nen begin gemaakt met het >laatsen van damwand en van teenkorven voor de teencon- tructie. De buitenkade werd ten Iele opgebouwd met de uit de lamkoppen vrijkomende mijn- teen. De hoogte van haventerreinen n loswallen werd door het weg- lalen van de opzetstukken van 2 m hoogte, verlaagd tot onge veer N.A.P. 1 m. Op de damvakken Middelplaat en Kabbelaarsbank werd be gonnen met de aanleg van 3 km van de oostelijke rijbaan van de toekomstige Dammenweg. De funderingslaag ervan is aan gebracht. Oosterschelde Werkhaven Sophiapolder Ten behoeve van de aanleg van het werkeiland 'Noordland' werd in de verslagperiode 115 000 ton mijnsteen aangevoerd, 65 000 ton stortsteen, en 30 000 bossen rijshout. Werkhavenplaats Schelphoek De haven werd alleen gebruikt voor de afvoer van mijnsteen ten behoeve van de aanleg van het werkeiland 'Noordland' en van zink- en stortsteen voor de werkzaamheden aan het werk eiland 'Neeltje Jans'. Werkeiland Neeltje Jans Het werkeiland Neeltje Jans kwam in de verslagperiode ge reed. In de werkhaven moet nog enig baggerwerk worden uitge voerd. Als extra werk is aan de zeezijde nabij de zuidwestkop van het eiland 18 000 m2 be- zinking aangebracht, waarop later een stroomgeleidende krib zal worden gebouwd uit beton blokken van 2,5 ton gewicht. Op het eiland zal een cement- stabilisatieverharding worden aangebracht voor het opslaan van grote betonblokken die bij de kabelaansluiting in het Brouwershavense Gat zijn over geschoten. Werkeiland Noordland Dit werk werd gegund aan de aannemerscombinatie Bos Kalis/Verstoep/Oosterwijk, voor een bedrag van f 9 971 000. Op 5 april ging het eerste zink- stuk naar de bodem. Op 19 april werd de eerste mijnsteen ge klapt, waarna vanaf 21 april zand in het eiland werd ge bracht. Begunstigd door het goede weer slaagde men erin, ongeveer 35 000 m2 zinkstuk te plaatsen, en 100 000 ton mijn steen te lossen. Hoewel er 400 000 m3 zand in het werk werd gebracht, kon de zand- produktie de voortgang van de andere werkonderdelen niet bij houden. Oeververdedigingswerken langs de Grevelingendam De werkzaamheden kwamen gereed. In totaal werd 9 400 m2 bezinking aangebracht en 33 000 ton grind gestort. C. De werken ten noorden van Hoek van Holland Werkhaven en zeewaterbassin op Texel Op 16 april werd aanbesteed het maken van een werkhaven en een zeewaterbassin met bij komende werken nabij de haven van Oude Schild, gemeente Texel. Het werk werd gegund aan de firma De Vries en Van der Wiel te Hilversum, voor een bedrag van f 5 571 900,- Ten behoeve van de op het eiland Texel nog uit te voeren Deltawerken moet een werk haven worden aangelegd. Deze werkhaven zal, nadat de dijkversterkingswerken zijn vol tooid, als vissershaven ingericht kunnen worden. Daarmee wordt een belangrijke ontlasting van de thans overbelaste haven van Oude Schild mogelijk. Het zeewaterbassin zal een on derdeel vormen van de bij Oudeschild te bouwen elek triciteitscentrale annex zoet- waterfabriek. Langs de te maken werkhaven en het zeewaterbassin wordt een waterkering aangelegd op Deltahoogte. Dan kan de ver zwaring en verhoging van de bestaande zeedijk daarachter achterwege blijven. Op deze manier kan een buitendijks zee waterbassin worden aangelegd zonder de kosten van de Delta werken ongunstig te beïnvloe den. Met het werk is inmiddels een begin gemaakt. 379

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1971 | | pagina 53