De reeks van inrichtings mogelijkheden van nieuwe gebieden in de Delta Rechts: natuurbeleving op de Hoge Veluwe plan zal wijds zijn, open en grootschalig. De oeverstrook zal breed zijn en worden be grensd door een oeverlijn en een beplantings- lijn die in eerste opzet weinig variatie bieden. De op deze oeverstrook rustende recreant zal zijn eigen rugdekking en windbescherming moeten bouwen, bijvoorbeeld in de vorm van een windscherm. Natuurlijk vertoont dit voorbeeld slechts de vereenvoudigde trekken van een veel gecom pliceerder problematiek. Het ging er alleen om duidelijk te maken dat beide uitgangs punten hun waarde hebben. Het streven zal er in de praktijk wel op gericht zijn, de aspecten van natuur en landschap enerzijds en de belangen van de recreant anderzijds het volle pond te geven. Het is evenwel de vraag of voor de projecten in het nieuwe gebied plannen op papier te brengen zijn waarin dat doel wordt bereikt. De beoordeling van dergelijke plannen is nu trouwens nog een in hoge mate subjectieve aangelegenheid. Onderzoekgegevens zijn nog nauwelijks voorhanden. Ten aanzien van de behoeften en voorkeuren van de recreanten zijn weliswaar te zijner tijd enige resultaten van breed opgezet sociaal-wetenschappelijk onderzoek te verwachten; hiermee zal echter geen volledig antwoord kunnen worden gegeven op de gestelde problematiek. Uit het geschetste voorbeeld zal duidelijk zijn geworden, op welke wijze de reeks natuurreservaat-toeristisch attractiepunt verder kan worden ingevuld. Zoals gezegd valt het sterk te betwijfelen of in eenzelfde project zowel natuur- en land schap tot hun recht kunnen komen alsook de

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 25