Officiële ingebruikstelling van de Haringvlietdam Op maandag 15 november 1971 heeft H.M. de Koningin de afsiuitdam door het Haringvliet officieel voor het verkeer open gesteld. Voor deze gelegenheid was een groot aantal genodigden bijeengekomen, waaronder velen die op een of andere manier bij de bouw van de dam en van de daarin opge nomen kunstwerken zijn betrokken geweest. Geen ander Deltawerk heeft zo'n lange bouwfase achter de rug. Al in 1956 werd met de aanleg van werkhavens begonnen, en met het ontwerp van de grote uitwateringssluizen was men toen al lang bezig. Voor een groot aantal mensen zijn de werken in het Haring vliet een deel van hun leven geworden. De officiële ingebruikstelling werd daardoor mede een reünie van oude bekenden. Onder de officiële gasten bevonden zich de minister van Verkeer en Waterstaat en de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. De minister hield een rede. Daarna verrichte de Koningin een symbolische handeling. Door contact te maken tussen twee scharnierende neonbuizen deed zij een Delta-driehoek oplichten tegen de achtergrond van een grote foto van de Noordzee tijdens storm. Onmiddellijk in aansluiting daarop hoorden en zagen de genodigden bekende klanken en beelden, die herinnerden aan de stormramp in 1953 en de kamerbehandeling van de Deltawet, waarna in grote kleurendia's de reeds gereed gekomen onderdelen van het Deltaplan de revue passeerden; het beeld verhaal werd afgesloten met enkele opnamen van de bouw van de Haringvlietdam. Vervolgens maakte Hare Majesteit een rit door de gemeente Hellevoetsluis in een oude autobus, die veertig jaar geleden dienst heeft gedaan tussen Brielle en Hellevoetsluis. In een wat modernere bus reeds zij aan het hoofd van een lange stoet over de dam, die daarmee officieel in gebruik genomen was. De Koningin maakte daarna een rondrit die haar ook over de Brouwersdam voerde, en keerde vandaar naar Hellevoetsluis terug. Vissers vloten, vliegtuigen en klassen schoolkinderen vrolijkten de gebeurtenis op. Na de lunch maakte de Koningin een rond vlucht over de Deltawerken, waarbij zij onder meer het proefbedrijf met een helikopter in de Oosterschelde aan de gang zag. De overige genodigden zetten hun reünie voort in de hal van een automobielbedrijf te Hellevoetsluis, waar zij door continue projectie op 16 scher men tegelijk alle bouwfasen van de Haring vlietdam en de sluizen nog eens in beeld gepresenteerd kregen. 443

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 5