langen van het milieu. Tenslotte moet in verband met het water nog herinnerd worden aan het belang van deze milieu-factor bij de talrijke onderzoekingen die zich richten op het klimaat in het Deltagebied. De bestudering van de bodem als milieu factor omvat studies betreffende sedimentatie en erosie, de samenstelling van de bodem en de veranderingsprocessen die zich in de verschillende typen buitendijkse gronden afspelen. Deze onderzoekingen moeten ge gevens opleveren die van gewicht zijn voor de belangenafweging bij de inrichting van buiten dijkse gebieden en voor de uitvoering van bepaalde inrichtingsplannen. Al jaren wordt er aandacht besteed aan de te verwachten morfologische ontwikkelingen in het Deltagebied en in de onderwaterdelta voor de kust. Daar zullen immers, onder meer onder invloed van de afsluitingswerken, grote veranderingen optreden. Over deze aange legenheid verschenen al artikelen in Bericht 43 (februari 1968) en 55 (februari 1971). Ook zullen studies worden gewijd aan de sub- aquatische bodem van rivieren en bekkens, teneinde na te gaan op welke wijze bodem en waterkwaliteit elkaar beïnvloeden. Bodem veranderingen in de buitendijkse gebieden zullen diepgaande invloed uitoefenen op de plaatselijke flora en fauna. De overgangszone van bodem en water verdient bij het onder zoek naar die veranderingen bijzondere aan dacht. Kortheidshalve wordt hiervoor ver wezen naar artikelen in Bericht 41 en 42 (augustus en november 1967). De lucht als milieu-factor is reeds lange tijd De auto-analyzer in het labora torium te Goes maakt drie analyses tegelijk van 40 water monsters per uur object van onderzoek voor de Werkcommissie voor Klimatologisch Onderzoek in het Delta gebied, waarvan melding werd gemaakt in Bericht 56 (mei 1971). Behalve de afsluiting der zeearmen zullen ook micro-klimatolo gische veranderingen van allerlei aard invloed uitoefenen op het milieu. De indruk bestaat dat die invloed niet onaanzienlijk zal zijn. Uit de opsomming hierboven blijkt wel dat tal loze onderzoekingen moeten worden verricht. De voortgang van de afsluitingswerken maakt dat een belangrijk deel van deze onderzoekin gen in een stringent tijdschema moet worden gevat. Coördinatie en bundeling van krachten zijn dan ook een eerste vereiste. Aan het besluit tot oprichting van een afdeling Milieu onderzoek bij de Deltadienst heeft onder meer dit besef ten grondslag gelegen. 447

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 9