4 zorgt dat iedere twee seconden een lucht belletje wordt meegepompt naar het analy tische gedeelte van de apparatuur. Het monsterneemapparaat bestaat uit een roterende schotel met openingen waarin men vaatjes met monsterwater kan plaatsen. Er is plaats voor 40 monstervaatjes. Een holle naald, die verbonden is met een slang op de slangenpomp, zuigt gedurende een bepaalde tijd, meestal 1 minuut, een hoeveelheid mon sterwater - voor 3 simultane bepalingen is dat meestal 0,96 ml - uit een vaatje aan, en ver springt, alvorens uit het volgende vaatje te gaan aanzuigen, naar een voorraad gedestil leerd water, en brengt zo een scheiding aan tussen twee monsters, zodat geen contaminatie kan optreden. De wasperiode met gedestil leerd water duurt een halve minuut, zodat het in totaal anderhalve minuut duurt om een monster te nemen. Het analyse-gedeelte van de apparatuur be staat uit een systeem van glazen buisjes, glazen spiraaltjes en verhittingsbadjes. Op verschillende plaatsen in het systeem be vinden zich injectiepunten, waarop de doseer- slangen zijn aangesloten die het monster, de verschillende reagentia en de luchtbelletjes aanvoeren. De dosering van de luchtbelletjes is uitermate belangrijk voor de analyse. De luchtbelletjes zorgen voor scheiding van de monsters, en houden tegelijk het analyse gedeelte schoon. Voor een goede meting in de colorimeter is het van essentieel belang dat de luchtbellen even groot en gelijk van vorm zijn, terwijl ook hun onderlinge afstand, dus de lengte van de vloeistofcompartimenten, telkens even groot moet zijn. In het analyse-gedeelte vindt menging plaats van monster en reagens. De nog niet ge mengde vloeistofstroom wordt daar namelijk door een horizontaal spiraaltje geleid, waarin door de rondgaande bewegingen het verschil in soortelijk gewicht van monster en reagens intensieve menging optreedt. De aldus ge mengde vloeistofstroom, waarin zich nog steeds op onderling gelijke afstanden lucht belletjes bevinden, kan vervolgens door een verhittingsbadje geleid worden, dat op een voor de kleurontwikkeling optimale tempera tuur gehouden wordt. Na het doorlopen van het analyse-gedeelte is de kleurreactie geheel of gedeeltelijk vol tooid, en kan de colorimetrische gehaltebe paling plaatsvinden. De colorimeter van het apparaat is voorzien van drie kanalen, zodat bij aansluiting van drie analyse-gedeeltes, ook drie verschillende parameters tegelijk bepaald kunnen worden. Bij een aanzuigsnelheid van 40 monsters per uur, kunnen dus 120 ana lyses worden uitgevoerd, een werk waaraan een analist bij de manuele analyse-techniek zeker een hele dag kwijt zou zijn. De cuvetten van de colorimeter zijn van het zogenaamde doorstroomtype; ze zijn voorzien van een installatie die de luchtbelletjes afzuigt, aan gezien die in geen geval in de lichtweg mogen raken. Het elektrisch signaal dat in de colori meter wordt opgewekt, wordt versterkt en overgebracht naar een recorder, die de ge haltes visueel weergeeft als pieken. Om de administratieve verwerking van de gegevens zo gemakkelijk mogelijk te laten verlopen, kan men ook automatische registratie-apparatuur op de analyse-appara- tuur koppelen. Automatische analyse-apparatuur is kostbaar; maar door de personeelsbesparing, het mindere materiaalverbruik en de snelheid van 17

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 19