variabelen die het recreatieverkeer be ïnvloeden, en ook om een toetsing te ver krijgen van de reeds jaren aangehouden prognose van 60 000 dag- en verblijfs- recreanten in het Lauwerszeegebied op een gemiddelde zomerzondag in 1980. De resul taten werden verkregen met behulp van me chanische tellers, en aangevuld met de ant woorden op enkele enquêtes, waarop onder meer werd gevraagd naar herkomst en reis doel, reden en frequentie van het bezoek. Er kwamen een paar markante cijfers naar voren: Per jaar passeren bijna 1 miljoen personen de weg langs de afsluitdijk naar Lauwersoog. Dit zijn voornamelijk recreanten; een kleiner deel van de passages betreft wegverkeer, doorgaand verkeer over land en verkeer naar of van de veerdienst op Schiermonnikoog. De grootste drukte valt op zon- en feestdagen, met toppen van 17 000 bezoekers. De grootste voertuigintensiteit bedroeg omstreeks 1000 auto's per uur in beide richtingen. Ten gevolge daarvan ontstonden lange files, een in dit deel van Nederland vrij onbekend fenomeen. Wat deze cijfers verrassend maakt, is het feit dat recreatieve voorzieningen in het bezochte gebied nog vrijwel ontbreken. De ontsluiting is nog nauwelijks op gang gekomen; de jaren na de afsluiting zijn merendeels besteed aan het voltooien van de bedijkingswerken en het inrichten van de vissershaven. Tijdens de uit voering van een groot waterstaatswerk kan belangstelling van deze omvang normaal genoemd worden. Dat de bezoekersaantallen na het voltooien van de afsluiting niet sterk zijn teruggevallen, bewijst de aantrekkings kracht van het gebied. De recreant moet zich overigens tevreden stellen met een vooral beschouwelijke toer, en een zit op het talud van de dijk, of - iets geriefelijker - in het café-restaurant op Lauwersoog. Er wordt voorts dankbaar gebruik gemaakt van de beperkte mogelijkheden voor sportvisserij, terwijl een redelijk bereikbaar gedeelte van de oever aan de noordzijde van het Nieuwe Robbengat op warme dagen enkele duizenden baders en zwemmers trekt. Stellig zal mogen worden verwacht dat met het op gang komen van de inrichting van het Lauwerszeegebied en de uitbreiding van de recreatiemogelijkheden, ook de belangstelling verder zal stijgen. Watersport Binnen de voormalige Lauwerszee liggen thans drie jachthavens. Als eerste werd, in 1970, de jachthaven 'Bootsgat' te Oostma- De flauwe oevers van het Lau wersmeer staan oeverrecreatie toe over een grote breedte 50

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 52