1971). Op het Hollands Diep blijven zes be drijven over die vergunning hebben gekregen voor het uitoefenen van de palingvisserij met fuiken. Ook op het Veerse Meer kunnen zes bedrijven worden voortgezet. Op het Greve- lingenmeer kunnen in het vervolg tien vissers zich beroepshalve met de palingvangst bezig houden. De toewijzing van deze tien vergun ningen - op een aanzienlijk groter aantal aan vragen - is verricht op advies van een com missie, waarin de beroepsverenigingen gelijke lijk vertegenwoordigd waren, met ambte naren van het ministerie van Landbouw en Visserij en van Financiën als adviseurs. De commissie stelde een aantal criteria op, waar door met name de keus viel op diegenen, die van ouds hadden gevist of de mosselcultuur hadden bedreven op het water waar ze nu weer een vergunning op vroegen. Zo bleef, bij vermindering van aantallen, toch de visserstraditie gehandhaafd. Het is thans nog niet goed mogelijk te zeggen wat op langere termijn de ecologische ont wikkeling in de afgesloten Deltawateren in houdt voor het voortbestaan van de belang rijkste vissoorten. Wel wordt deze ontwikke- king met aandacht gevolgd. Het onderzoek naar de fysisch-chemische eigenschappen van het Deltawater wordt voornamelijk vericht door de Rijkswaterstaat. De micro-organismen aan het begin van de voedselketen waar de grote vissen uiteindelijk van afhankelijk zijn, vormen een object van voortdurend onderzoek van het Delta-Instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek te Yerseke. Het ministerie van Land bouw en Visserij neemt directe steekproeven ten aanzien van groei, gezondheid, voortplan ting en migratie van de verschillende vis soorten. Wetenschappelijk personeel van het ministerie kan bijvoorbeeld uit de ontwikkeling van jaarringen op schubben of gehoor- steentjes de groeifasen van een vis aflezen, en uit de gemiddelde groei over een steek proef algemene tendenties afleiden ten aan zien van de hele populatie. Tot op heden vertoont met name de paling een voortreffelijke reactie op de veranderde omstandigheden. Het Grevelingenmeer heeft aanvankelijk een ernstige verstoring van het milieu gekend, onder meer tot uitdrukking komend in een verminderd zuurstofgehalte in de diepere lagen. Als gevolg daarvan trad soms massale sterfte van vissen op. Ook leidden de ver slechterende omstandigheden tot een trek van vissen door de enige uitweg naar open water die was overgebleven: de sluis bij Bruinisse. Zo nu en dan heeft het daar in de sluiskolk gekrioeld van vluchtende vissen, waaronder ook harders, die door de afsluiting in de Grevelingen opgesloten waren geraakt. Na enige maanden werd het zuurstofgehalte op het meer echter al weer veel stabieler, en de zuurstoftekorten raakten weer aangevuld. Terwijl nog steeds dode mosselen van de bodem worden opgehaald, is het al levende bot en schol wat de kor bovenbrengt. De groei van de paling is in het nieuw gevormde milieu bepaald niet slecht te noemen. Te ver wachten is dat waar het water brak wordt, het aantal vissoorten zal afnemen; maar tegelijk is toeneming mogelijk van de groei van die vissoorten, die overblijven. Het Veerse Meer, dat in veel opzichten de proeftuin van het natte Deltagebied mag heten, liet zien dat paling onder gunstige omstandigheden in een brak milieu tot 6 cm per jaar kan groeien. Het overeenkomstige groeicijfer voor het IJssel- meer is drie en een half. Groei van de visserij als bedrijfstak op de Zeeuwse en Zuidhollandse wateren is echter in het geheel niet meer te verwachten. Sportvisserij De Deltawateren verliezen door de afsluitingen veel van hun beweeglijkheid en ruwheid, en worden daardoor beter bruikbaar als recreatie gebied. Hoe men zich het gebruik van de mogelijkheden precies voor moet stellen, is nu nog niet met scherpe contour aan te geven (zie Bericht 59, februari 1972). Men kan aan nemen dat er onder meer op grote schaal watersport zal worden bedreven: er zal wor den gezwommen, gevaren en gevist. Van jaar tot jaar neemt de belangstelling voor deze sporten toe. Voor wat betreft de sportvisserij 4

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 6