De recreatieve functie van de afgesloten Lauwerszee D. De werken tot afsluiting van de Lauwerszee De Lauwerszee is nu drie jaar afgesloten. Hoewel de inrichting van het gebied nog slechts in het beginstadium verkeert, kan nu ai een duidelijke verandering van het recreatiepatroon in de aangrenzende regio worden vastgesteld. Ook hier lijken - evenals werd vastgesteld ten aanzien van de vissers haven Lauwersoog in het vorige Bericht prognose en werkelijkheid gescheiden wegen te gaan: de belangstelling voor de dagrecratie is veel groter dan werd verwacht; daarentegen valt de ontwikkeling van de watersport enigs zins tegen. Binnen de afgesloten Lauwerszee biedt de natuur vele mogelijkheden tot recreatie. Soortgelijke mogelijkheden ontbreken binnen redelijke afstand op het oude land, zodat het Lauwersmeer met de aangrenzende droogvallende gronden een belangrijke lacune in het recreatiepatroon kan opvullen. De Tweede Nota voor de Ruimtelijke Ordening in Nederland (1966) noemt het dan ook nood zakelijk het Lauwerszeegebied te ontwikkelen tot een recreatiegebied van regionale be tekenis. In de vele in de loop der jaren ontwikkelde inrichtingsplannen is aan de recreatie steeds een belangrijke plaats toegedacht. De omvang van de voor dit doel te bestemmen terreinen was echter mede afhankelijk van het belang dat in de verschillende plannen aan andere bestemmingen werd toegedacht. Oorspronke lijk zou het grootste deel van de droog vallende gronden een bestemming krijgen als landbouwgebied. Maar toen in overeenstem ming met de prijsontwikkeling op de land bouwmarkt de belangstelling van agrarische zijde voor het Lauwerszeegebied daalde, begon men een vrijwel volledige bestemming tot natuur- en recreatiegebied te overwegen. In 1967 werd de wens geuit, 2500 ha in te richten als militair oefenterrein. Daarvoor zou den dan de meer binnenwaarts gelegen ter reinen in aanmerking komen, zodat de uit een oogpunt van natuurbescherming en recreatie meest belangwekkende grond en nabij het boezemmeer voor dat doel beschikbaar bleven. Bovendien zou een groot deel vooral bos achtig oefenterrein als natuurgebied interes sant blijven en voor recreanten toegankelijk worden gesteld. Zo werd de bewegingsvrijheid voor de recreant nog groter dan bij de oor- 48

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 50