akust. De grote golven breken op zo'n fkering, de kleinere golven schieten er erheen en zij kunnen voortgaande aan- sting van de oeverlijn veroorzaken, zij het sterk verminderde mate. Toch kan men de rminderde voortgaande aantasting onge- enst achten, hetzij omdat verder verlies van ndareaal niet kan worden geaccepteerd, ;zij omdat het bij aantasting vrijkomende 3demmateriaal de ondiepe zone te zeer kan ?.an verondiepen. Maar achter een lage olfkering kan de verdere teruggang van de ver worden verhinderd door daar een immiere secundaire verdediging neer te ggen, bijvoorbeeld in de vorm van een nalle grindrichel. Langs recreatie-oevers is t weer minder raadzaam, vanwege het eds genoemde speelse grindgebruik door creanten; daar geniet dus een asfalt- glooiing de voorkeur. Onder water wordt asfalt glad door algengroei, en dat is ook bij een smalle zone voor kinderen heel ver velend bij het te water gaan. Het verdient daarom aanbeveling op enkele plaatsen in de glooiing traptreden aan te brengen. Wanneer zo'n smalle secundaire oeververbinding is aangebracht, zal de aangrenzende waterzone over een zekere breedte verder worden ver diept onder meer door de kleine golven die de golfkering passeren. De flauw hellende bodem achter de golfkering wordt daarbij enigszins afgevlakt, althans aanvankelijk. Onder invloed van het zwin- en mui-effect kan de flauwe helling op de lange duur op een lager niveau weer terugkeren. De mate waarin dat gebeurt kan van plaats tot plaats sterk verschillen; ze is onder meer afhankelijk van de aard van het bodemmateriaal en van de ecreatie-oever bij de haven an Amperland; de golfkering nder water is gemarkeerd door alen en voorzien van zwem- teigers. Langs de oeverlijn iigt ■en secundaire verdediging van asfalt. -inks: Golfkering met zwem- teiger en secundaire verdedi- ing langs de Schotsman in het Veerse Meer _1 t ligging van de oever ten opzichte van de meest frequent voorkomende krachtige winden. De openingen in de golfkeringen geven zwemmers gelegenheid het open water buiten de golfkering te bereiken. Boven de golf kering kan men daartoe bovendien nog houten vlonders plaatsen, die net boven het water uitsteken en zo lang zijn als de golfkering breed is. In het Veerse Meer blijken zulke bruggetjes op zichzelf al een grote attractie te vormen. Voor de golfkering zelf zijn in principe een groot aantal constructies mogelijk. Bij het bepalen van een nadere keuze dient men zich af te vragen welke golfbestendige materialen tegen redelijke prijzen aan de markt komen, en welke materialen onder de gegeven om standigheden goed kunnen worden verwerkt. 77

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 23