Vorderingen 1 juli - 1 oktober 1972 A. De werken van het Deltaplan Haringvliet Begin juni werd een begin ge- gemaakt met de opruimings werkzaamheden van de werkweg op het Voornse strand en de buitendijkse gronden tussen het 'Voornse plateau' en de werk- haven te Hellevoetsluis. Deze weg werd aangelegd voor de aanvoer van materialen en mate rieel t.b.v. de afsluitingswerken van het Rak van Scheelhoek. Met de eigenaren van de gron den werd destijds overeenge komen dat het terrein na het voltooien van de werken weer in zijn oorspronkelijke staat zou worden teruggebracht. Halt juli kwam het werk gereed. De werkzaamheden aan toe- leidingsgeul, stortebedden en waterkering bij de inlaatsluis van de Zuiderdiepboezem bij Dirksland werden eveneens half juni voltooid en opgeleverd. Het montagewerk ter verstevi ging van de vangrail-constructie op de verkeersweg over de uitwateringssluizen werd half mei opgeleverd. De bouw van de vijf lossteigers voor vissers schepen in de buitenhaven bij Stellendam werd in augustus voltooid. Volkerak Voor het verlengen van de be staande overbrugging van de te bouwen derde schutsluis moeten eerst een pijler en een land- hoofd worden gebouwd. Om deze werkzaamheden te kunnen uitvoeren wordt thans 150 000 m3 grond ontgraven. De bouwput voor de derde sluis is inmiddels met behulp van een bronbemaling geheel droog- gezet. Men is begonnen de bouwput tot de aanlegdiepte van de sluis verder te ontgraven. De bronbemaling voor de bouw put van de inlaat- en jachten- sluis werd in de verslagperiode geplaatst; de bemaling is thans in volle gang. Zodra deze bouwput droogvalt zal worden begonnen aan het op diepte ontgraven ter plaatse van de pij lers van de inlaatsluis en de pijlers van de ernaast liggende overbrugging. Daarna zal een grondverbetering worden toege past. Inmiddels is ook begon nen met de opbouw van een betonmortel installatie. Brouwershavense Gat De aanleg van de afsluitdam in het Brouwershavense Gat is voltooid. Op 3 oktober, dat wil zeggen 3 maanden eerder dan in de overeenkomst was voor geschreven, is door de aan nemerscombinatie, de N.V. Dijksbouw, het laatste gedeelte van de dam opgeleverd. De bouw van de dam begon in 1965 met de aanleg van een damvak op de Middelplaat en is nu, ruim 7 jaar later, voltooid. Behalve dat de dam de veilig heid van het achterland bij stormvloeden verzekert, heeft hij ook een recreatieve en een verkeersfunctie. Dit bleek over duidelijk in het afgelopen zomerseizoen; opvallend was De voltooide Brouwersdam gezien van zuid naar noord; opname van 9 augustus 1972 106

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1972 | | pagina 52