E yen: Op de Stampersplaat z beweiding met schapen een g istige invloed hebben op de v jetatie-ontwikkeling L ksIn de stuifvlakte op de V ermansplaat ontstonden hoge z druggen maar vrij diepe baai gevormd. Dit biedt meer perspectieven dan een open doorgang waar wind, stroom en scheepvaart vrij spel hebben. De oever zal onder invloed van het dammetje sneller begroeid raken. Om te voorkomen dat de thans nog steile oever te veel afkalft, moet dit snel gebeuren. Ook de ondiepten ten noor den van de plaat zullen met een grinddam tegen verdere afslag moeten worden be schermd. Mogelijkheden voor recreatie De natuurwetenschappelijke belangen worden niet geschaad door bepaalde vormen van recreatie op de eilanden. Er kan zelfs een mogelijkheid worden geopend om in deze gebieden natuurbeschermingseducatie te geven in combinatie met natuurrecreatie. Een klein aantal aanlegplaatsen, die aansluiting geven op enkele natuurpaden, kunnen moge lijkheden bieden voor excursies al dan niet onder deskundige leiding. Dat laatste zal zeker het geval moeten zijn in de broedtijd wanneer broedkolonies worden bezocht. Deze aanlegplaatsen zullen tevens steunpunten zijn voor de watersport en ze moeten dus zorg vuldig geprojecteerd worden, om schade te voorkomen. Zonering is daarom gewenst. Op de Hompelvoet is de noordwestzijde het minst kwetsbaar. De oostelijke helft, maar ook de uiterste westpunt, zullen in het belang van de vogels strikte rustgebieden moeten zijn. Op de Veermansplaat komt vooral de oost zijde met de ondiepe baai als rustgebied in aanmerking. Op de Stampersplaat zou met name het kleine eiland ontoegankelijk moeten blijven. de vegetatie-ontwikkeling van belang, jast de plas komt weer een hoge rug, ge- ;rmd met de vrijkomende grond uit de plas. aar deze grond relatief rijk aan slib zal zijn de hele rug in het beweide gebied gepro- cteerd. Hierdoor wordt een al te snelle jgetatieontwikkeling wat afgeremd. Een /eede grindbank naast die op de Hompel oet is op deze plaats zeker gewenst, let is de bedoeling zowel de Stampersplaat ils het kleine plaatje ernaast vrijwel geheel jan de natuurlijke ontwikkeling over te laten. Ir kan echter op eenvoudige wijze extensieve eweiding met schapen plaats vinden, hef teen, vooral de eerste jaren, een positieve nvloed zal hebben. Overigens is het zeer jewenst de doorgang tussen de grote en de leine plaat af te sluiten met een lage dam an zand of grind. Hierdoor wordt een kleine Wij hebben getracht duidelijk te maken op welke manier het mogelijk is door zorgvuldig gekozen begeleidende maatregelen de natuur lijke ontwikkeling in de Grevelingen in posi tieve zin te beïnvloeden. Hierdoor zal een natuurgebied van zeer grote betekenis kunnen ontstaan. Deze ontwikkeling is reeds begon nen, en ze gaat door. De gewenste ingrepen en het noodzakelijke beheer mogen daarbij niet achterblijven. Aan de andere kant dienen we steeds het resultaat van de ontwikkelingen af te wachten aangezien dit mede bepalend zal zijn voor verdere maatregelen. Deze com binatie van tijdig ingrijpen enerzijds en ge duldig afwachten anderzijds is kenmerkend voor de werkwijze in de natuurtechniek. Bijdrage verzorgd door het Rijksinstituut voor Natuurbeheer. Dit is R.I.N.-mededeling nr. 69. 123

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1973 | | pagina 13