kleinere toeneming van de waterspanningen toch een kleinere eindspanning geven dan bij een smallere caisson. Het breedte-effect dient daarom steeds in samenhang met het belas- tingsspreidingseffect bezien te worden. Metingen in het sluitgat Kous' stuitten op grote uitvoeringstechnische bezwaren. De waterspanningsmeters die de gegevens voor de meting zouden moeten aandragen, zou men bijvoorbeeld al tijdens de opbouw van de drempelconstructie in het sluitgat moeten aanbrengen. In die periode wordt er echter in een klein gebied druk gevaren, geankerd, steen gestort en bodembescherming afge zonken, zodat de vrij tere kabels die de waterspanningsmeters met het vasteland moeten verbinden, weinig kans maken de periode tot aan de plaatsing der caissons te Fig. 5 (boven). De in werking gebleven instrumentatie onder het noordelijk draagvlak van caisson K1 in de Kous. A - in een boorgat geplaatste waterspanningsmeter B - via een sondering ge plaatste waterspanningsmeter C - laskist Fig. 6. Geologische profielen en grondslagen links: situatie bouwdok Zonne- maire; rechtsboven: langsprofiel Zonnemaire; rechtsbeneden: langsprofiel sluitgat Kous overleven. Daarbij kwam dat dit weergevoeli je bedrijf zou moeten worden uitgevoerd in de wintermaanden, dus onder de slechtst denk bare omstandigheden. Bovendien zag men tegen zo'n onderneming op, omdat zij noga kostbaar is. Men hield haar aanvankelijk liei 3r nog wat in beraad. Later, na enkele minder geslaagde pogingen, is toch besloten tot he aanbrengen van instrumentatie in de 'Kous zij het in beperkte mate. Ondertussen kon wel een proef van een wa rustiger aard worden uitgevoerd in het bouv- dok van de doorlaatcaissons te Zonnemaire De 'parkeerplaats' in het bouwdok kon idea ïl geschikt gemaakt worden als proefvak voo; het afzinken van caissons. Men zou de proe enkele malen kunnen herhalen door de caisson na het afzinken weer te laten op drijven. Ook kon men een deel van de bode n in het proefvak voorzien van een filtercon- 128

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1973 | | pagina 18