Verloop van waterstanden en golven gedurende de storm van 12 en 13 november 1972 In de nacht van 12 op 13 november werd ons land geteisterd door een korte maar hevige storm. In de loop van de avond van 12 no vember stak hij vanuit het zuiden op, terwijl de wind ruimde naar het westen. De storm bereikte zijn hoogtepunt in de vroege ochtend van 13 november. Daarbij werden gemiddelde windsnelheden van ongeveer 25 m/sec ge meten, met windvlagen tot boven de 40 m/sec. Tegen de avond van 13 november was de wind weer afgezwakt tot snelheden van ongeveer 8 m/sec. Deze storm werd veroorzaakt door een actieve depressie, waarvan de kern ten noorden van het Waddengebied in oostelijke richting trok. Hij ging gepaard met aanzienlijke water standsverhogingen en hevige golfbeweging. In de afgesloten waterbekkens in het Delta gebied veroorzaakte hij waterstandsver schillen van soms wel enkele decimeters. Op 13 november zou onder normale omstan digheden een getij zijn opgetreden, enigszins lager dan het gemiddelde getij. De storm heeft echter ondanks zijn vrij korte duur de waterstanden langs onze kust hoog opge jaagd. Bij IJmuiden steeg het water zelfs tot 30 cm boven het grenspeil, dat is het peil dat gemiddeld eenmaal per 2 jaar wordt overschreden. De hoogste gemeten water standen in Hoek van Holland bedroegen 2,3 m boven N.A.P. Zeewaarts van de Haringvliet- sluizen werd een peil van 2,8 m boven N.A.P. bereikt, terwijl bij Burghsluis een waterstand van 2,4 m boven N.A.P. werd geconstateerd. De verhogingen ten opzichte van de voor spelde waterstanden bedroegen hier respec tievelijk 1,6, 2,0 en 1,3 m. Zouden deze waterstandsverhogingen tijdens springtij op getreden zijn, dan zou zowel bij Hoek van Holland als zeewaarts van de Haringvliet- 141

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1973 | | pagina 31