De lozingsmiddelen in de Oosterscheldedam en de Brouwersdam Tot de onderdelen van het Deltaplan zoals dat in hoofdlijnen door de Deltacommissie werd aanbevolen, behoort ook een aantal doorlaat- of spuimiddelen in verscheidene in dat plan opgenomen dammen. In het noordelijk Deltabekken zijn de Haring- vlietsluizen, waarmede de waterafvoer in dat bekken kan worden geregeld, voltooid, terwijl met de bouw van de spuisluizen in het Volkerak, waardoor de toevoer van zoet rivierwater naar het zuidelijk bekken zal wor den verzorgd, een aanvang is gemaakt. In het zuidelijk bekken moeten deze door- laatmiddelen nog worden gemaakt, in de vorm van sluizen in de Brouwersdam en de Oosterscheldedam. Hierover zullen in dat artikel enkele nadere mededelingen worden gedaan. In het eindrapport van de Deltacommissie worden de benodigde doorlaat- en spui middelen summier aangeduid in de lijst waar in de noodzakelijke werken worden opge somd. (Eindverslag Deltacommissie, pagina 47). Wij lezen daar: 'b. Afdamming van het Haringvliet met bouw van uitwateringssluizen (voor de afvoer van opperwater en ijs) en een schutsluis. c. Afdamming van het Brouwershavensche Gat en aanleg van een spui-inrichting. d. Afdamming van de Oosterschelde en aanleg van een spui-inrichting. e. Afdamming van het Veersche Gat en aan leg van een spui-inrichting in de omgeving. f. Afdamming van de Grevelingen aan de bovenmond en bouw van een schut- en eventueel van een stroomsluis. g. Afdamming van de Zandkreek en bouw van een (eventueel gecombineerde) schu - en een stroomsluis. h. Afdamming van het Volkerak en bouw var schut- en stroomsluizen.' Op het kaartje met het schema der afsluitin gen dat bij het vijfde interim-advies van de Deltacommissie is gevoegd (Eindverslag pagina 148), waarop de tracés van de afdam mingen schematisch zijn aangegeven, zijn deze doorlaatmiddelen - zelfs ook de Haring vlietsluizen - niet aangeduid, omdat de nadere situering nog door verdere studies moest worden vastgesteld. Misschien komt h t hierdoor dat men zich thans niet algemeen realiseert dat reeds van de aanvang af ook ii de Brouwersdam en de Oosterscheldedam aan doorlaatmiddelen werd gedacht. De Deltacommissie heeft de noodzaak van deze werken evenwel duidelijk betoogd. Doo de spuimiddelen in de Brouwersdam en de Oosterscheldedam zou volgens de commissi een goede waterverdeling over de zuidelijke Deltawateren en een doeltreffende bestrijdin j van de verzilting moeten worden verzekerd. Reeds volgens de eerste opzet van het Deltaplan werden de zuidelijke Deltawateren onderverdeeld in een drietal bekkens of com partimenten: het Veerse Meer, het Grevelin- genmeer en het Zeeuwse Meer. Deze drie deling werd door de Deltacommissie aan bevolen uit technisch-waterbouwkundige overwegingen. De Zandkreekdam en de Grevelingendam, die de afscheiding vormen tussen de meren, werden noodzakelijk geaci om de sluiting van het Veerse Gat en het Brouwershavense Gat mogelijk te maken 186

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1973 | | pagina 20