Eems Verhoging van de zeedijk tussen Delfzijl en Fiemel In het kader van de Deltawet werd voortgegaan met de vernieuwing van de uitwatering van het waterschap Fivelingo te Delfzijl. De werken bestaan in de bouw van een gemaal en de verzwaring van een dijk aan de monding van het Damsterdiep te Delfzijl. De bouwkosten van het gemaal worden, voorzover ze uitgaan boven die van de aanpassing van de bestaande lozingsmiddelen aan de Delta normen, voor 50% gesubsidieerd in het kader van de verbetering van de waterhuishouding. De totale kosten van het project worden thans geraamd op f14 454 300,-. Hiervan komt 61,37% of f8 870 600,- ten laste van de dijkverzwaring. Het project is voor een vierde deel gereed. Een aanvang werd gemaakt met het op Deltahoogte brengen van het dijkvak Heveskesvalge- Oterdum. Het werk wordt uit gevoerd in aanvullende werk gelegenheid. De verhoging tot Deltahoogte van de provinciale zeedijk tus sen Oterdum en Termunterzijl kwam nagenoeg gereed, met inbegrip van de aanleg van een onderhoudsweg op de binnen- berm. De tijdens de uitvoering opgetreden afschuivingen zullen in het voorjaar van 1973 worden hersteld. De bouw van een nieuwe keer sluis en de aanleg van aan sluitende dijkvakken te Ter munterzijl werden voltooid. Dollard Zeedijk tussen Fiemel en Nieuwe Statenzijl Voortgegaan werd met de bouw van een sluizencomplex op de landpunt van Reide; dit werk is voor 85% voltooid. De kosten van de buitendijkse Dollard- werken worden thans geraamd op f57,4 miljoen; hiervan is 6i Vo of f39,04 miljoen benodigd vr or de uitvoering van een Deltawr k, namelijk de aanleg van een nieuwe dijk langs de Dollard tussen Fiemel en Nieuwe Statenzijl. Eems en Waddenzee Begonnen werd met het op Deltahoogte brengen van de provinciale zeedijk tussen Delfzijl en Nansum met inbe grip van de aanleg van een onderhoudsweg op de binnei berm. Het werk wordt uitge voerd in het kader van de we k- verruiming. De in 1970 ter hand genomen werkzaamheden voor de aanl g van de Eemshaven zijn met voortvarendheid voortgezet. I-et werk is thans voor 85% gerer 1. De realisering van de eerste fase van het Eemshaven proje t maakt de verzwaring tot Deltr hoogte van 7,1 km zeedijk on nodig. In verband daarmee wordt aan dit project een De' a- bijdrage verleend van f 10,65 miljoen. 218

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1973 | | pagina 52