stoffen kunnen echter uitspoelen en op plaat sen terecht komen waar zij minder gewenst zijn; tegen het gebruik van herbiciden pleit ook dat de maatregel jaarlijks herhaald dient te worden. Het verdient aanbeveling eerst de bijverschijnselen van het gebruik van deze middelen nader te bestuderen. Als men op geringe diepte in de bodem een ondoorlatende laag aanbrengt van plastic of beton wordt de plantengroei sterk geremd of zelfs onmogelijk gemaakt. Met deze methode worden momenteel op kleine schaal proeven genomen in het Lauwerszeegebied. Wordt op het plastic of het beton een laag schelpen of grind opgebracht, dan wordt plantengroei geheel onmogelijk. Een terrein kan van nature verdrogen door de aanwezigheid van sterk doorlatende profielen of een dikke bovenlaag van grof zand. Men kan verdroging echter ook bewust uitlokken, bijvoorbeeld door middel van een diepe ontwatering met een drainagesysteem. Op grond van de huidige kennis kunnen ten aanzien van de opgesomde mogelijkheden de volgende aanbevelingen worden gedaan. Voor de Grote-Sternkolonie op de Hompel voet is de meest voor de hand liggende oplossing een uitbreiding van het bestaande areaal door het verwijderen van de ingezaaide vegetatie in de buurt van de huidige kolonie. Dit kan bijvoorbeeld gebeuren door frezen of ploegen. Op de plaatsen waar de vegetatie verwijderd is kan een laag schelpen worden aangebracht. Wil men deze toestand voor lange tijd continueren dan verdient het aan beveling een drainage aan te brengen waar door de vegetatie zich slechts zeer langzaam en spaarzaam zal kunnen vestigen. Om de rust in de kolonie te waarborgen moeten bovendien de reeds getroffen beschermings maatregelen worden gecontinueerd. De storing door recreanten kan wellicht vermin derd worden door langs de noordgrens van het gebied rijshoutschermen te plaatsen. Voor de Visdief en Noordse Stern is een in tensieve beweiding met schapen de eenvou digste oplossing. Ook kunnen daarvoor in aanmerking komende gebieden jaarlijks ge maaid worden. Er kan op die manier een interessante combinatie ontstaan van een waardevolle vegetatie en een broedkolonie van vogels. De Dwergstern heeft schelpen bankjes nodig. De schelpen kunnen aange bracht worden op een ondoorlatende laag op geringe diepte, bijvoorbeeld beton of kunst stof. Op deze plaatsen kan met een vrij dunne laag schelpen worden volstaan. Deze handel wijze garandeert voor vele jaren geschikte biotopen. De Plevieren zullen ook gebruik maken van de voor Sterns geschikt gemaak plaatsen. Men zal ze echter ook vinden in stuifduintjes en langs rijshoutschermen. De beste oplossing voor ai deze soorten ka gevonden worden door het maken en/of in stand houden van met zout water overspoel plaatsen waar de ondergrond geschikt is. Voor de Kluut is de aanwezigheid van ge schikte fourageerterreinen in de nabijheid v het broedterrein van overwegend belang. In vele gevallen zijn dit de overspoelde slikken Andere geschikte terreinen kunnen het best beweid worden met runderen, of worden gemaaid. De verschillende mogelijkheden worden op uiteenlopende terreinen in het Deltagebied experimenteel op hun bruikbaarheid getoets Stern aan de waterkant 290

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1973 | | pagina 24