Fi 7. Van boven naar be ieden: de produktie van m> nggietasfalt, de vervaardiging er het leggen van de steen- af altmat 1 zand 2 bitumen 3 vulstof 4 menggietasfalt teenslag nenggietasfalt teenasfalt ilterdoek e laag steenasfalt i/apeningsgaas :e laag steenasfalt andverzwaring taartbalk 1 steenasfaltmat 2 zinkbalk 3 boegdraad 4 voor-zijdraden 5 nekdraad 6 achter-zijdraden 7 hijsdraden zinkbalk 8 stuurdraden zinkbalk 9 achterdraden zinkbalk 10 profiler 11 vaarrichting tijdens leggen traverse, waaraan een evenaar is bevestigd, uit de voorraadrekken gelicht en op het doek geplaatst. Om de bevestigingsconstructie tot stand te brengen wordt het filterdoek aan het kopeinde, ter plaatse van de ligging van de staaldraadkabels, over een lengte van 1,75 m ingesneden, waarna met behulp van de kram- platen zomen in het doek worden gemaakt. De door de insnijdingen verkregen doekflap- pen worden om de betonblokken geslagen en de staaldraadkabels door de sleuven in de betonblokken gevoerd. De verbinding van het doek en de staaldraden wordt dan gemaakt met pijpen, die in de zomen van het doek en in de lussen op de staaldraden worden aan gebracht, en ten slotte geborgd. De evenaar, die eerder dienst heeft gedaan bij het aanbrengen van de betonblokken, wordt dan op het doek geplaatst en aan de ene kant vastgemaakt aan de staaldraad kabels en aan de andere kant aan een van de lieren op het schip verbonden. Door trek kracht uit te oefenen op deze hulpbalk terwijl de spijkerrol op het filterdoek blijft drukken kunnen het doek en de wapening over de volle breedte van het stuk worden strakgezet. Zijn deze werkzaamheden uitgevoerd, dan kan met het aanbrengen van het steenasfalt worden begonnen. Dit geschiedt in twee lagen: de onderste laag met de eerste ver- deelwagen gerekend vanuit midscheeps, de bovenste laag met de andere verdeelwagen, nadat op de eerste laag het wapeningsgaas is aangebracht. Voor de juiste verdeling van het steenasfalt op het doek wordt gezorgd door aan de ver- deelwagens bevestigde verdeelwormen. De verdeelwagens worden vanuit de meng- installatie met steenasfalt gevoed door middel van transportbakken. Zowel de bakken als de verdeelwagens kunnen vier ton steen asfalt vervoeren. Tijdens dit continue bedrijf - filterdoek nieten, eerste laag asfalt aanbrengen, wape ning uitrollen, tweede laag asfalt aanbrengen, afkoelen van de mat met water, oprollen van de mat op de matrol wordt de mat met de lier met hulpbalk of evenaar over het produktieplatform voortgetrokken. Wanneer echter het kopeinde van de mat in de nabij heid van de helling van het platform is ge komen, wordt de voortbeweging overgenomen door de matrol. De hulpbalk wordt verwijderd en vervangen door de staartbalk, die met staaldraden aan de matrol is bevestigd. De rotatie van de rol wordt bewerkstelligd door de trekvijzels afwisselend inpalmend op de rol te laten werken. Het stuk wordt op deze wijze naar de rol toegetrokken en opge- 371

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 49