Vorderingen 1 oktober 1973-1 januari 1974 i A. De werken van het Deltaplan Volkerak De verlenging van de bestaande overbrugging is in november voor het verkeer opengesteld. De baileybruggen zijn gedemon teerd en verwijderd. Men is begonnen aan het verwijderen van de betonplaten van pijlers en hoofd. Aan beide zijden van de derde sluis is men in de verslag periode begonnen aan het maken van keerwanden, in aansluiting op de westelijke sluis van het bestaande complex. Voor de inlaatsluis werden vleugelwanden gemaakt, en werden vloeren gestort voor de stortebedden. Alle vloeren voor de jachtensluis zijn inmiddels gestort, behalve die voor de vleugelwanden. Inmiddels is daar ook al een aantal wanden gestort. Vier van de pijlers voor de overbrugging van de inlaatsluis zijn gereed. De vervaardiging van voorgespannen liggers voor deze overbrugging verloopt geheel volgens schema. Op 20 november 1973 werd aanbesteed 'Het maken van geleidedammen, voorhavens, toeleidingsgeulen en storte bedden voor de inlaatsluis en de jachtensluis in de Volkerak- dam te Willemstad en Fijnaart en Heijningen'. Het werk werd, voor een bedrag van f 18 792 000,- opgedragen aan de Baggermaatschappij Holland B.V. te Hardinxveld. Met de uitvoering wordt in januari 1974 begonnen. Oosterschelde De aanvoer, verwerking en op slag van fosfor- en staalslakken via de havens op de werk- eilanden Roggenplaat en Noord- land werd voortgezet. Op het werkeiland Neeltje-Jans en Sophiapolder in de werk- haven werd stortsteen aange voerd en in depots opgeslagen. Op de werkterreinen bij de havens Schelphoek en Sophia polder, respectievelijk aan de Schouwense en de Noord- bevelandse oever, werd rijs hout en filterdoek aangevoerd voor de te maken zooistukken. Voor het maken van steenasfalt- matten werd op het terrein bij de haven Schelphoek steenslag, zand, filterdoek en wapenings gaas aangevoerd. Het werkterrein met toegangs wegen op Schouwen werd verder afgewerkt. Het zand van het terrein werd onder profiel gebracht en vervolgens van een zand-cement verharding met ontwateringsleuven voor zien. Bermen en taluds van het terrein en van de toegangs wegen werden met klei bekleed. De steiger ten behoeve van het personeelsvervoer per vaartuig van- en naar de werken in de Oosterschelde werd verder afgebouwd. Het gedeelte van de bodem bescherming in de Schaar en de Hammen, bestaande uit kraag- en zooistukken met een nabestorting van steen en fosforslakken was eind oktober aangebracht. De stukken werden gemaakt op de zate bij de werkhaven Schelphoek. Het asfaltschip de 'Jan Heymans' werd in deze verslag periode verder afgebouwd voor het produceren en het leggen van steenasfaltmatten als verdere bodembescherming in de Hammen. De fabriek voor het samenstellen van het wapeningsnet voor deze steen asfaltmatten werd opgesteld en in bedrijf gesteld. De betonfabriek, op het terrein van de werkhaven Sophiapoldei voor het maken van zinkstukken met vaste beton-ballast kwam gereed. Een eerste proefzinkstuk van 10 x 100 meter werd gemaakt en op de zinkrol aangebracht. Dit proefzinkstuk werd in de Roompot uitgelegd en weer op gerold. Met gebruikmaking van de daarbij opgedane ervaringen en aan het licht gekomen on volkomenheden werd inmiddels een tweede proefzinkstuk ge maakt van 100 x 30 m en op de rol aangebracht. De werkzaamheden aan de bouwput in het werkeiland Noordland voor de daar te bouwen sluis vonden normaal voortgang. In totaal is nu ca. 800 000 m3 zand uit de bouwput ontgraven, door de cutterzuiger Beverwijk 54. Het uitkomende zand werd grotendeels in de westelijke en oostelijke ringdijk verwerkt. De gehele verdediging van de westelijke ringdijk is voltooid. De verdediging van de ooste lijke ringdijk kwam tot N.A.P. 3 m gereed, uitgezonderd ee gedeelte voor het doorbaggerer en uitvaren met de cutterzuiger Het gedeelte van de bodem bescherming in de Roompot bestaande uit met fosforslakker afgestorte zooistukken kwam gereed. Ten behoeve van de kabelbaan werden inmiddels in totaal 5 palen ingeheid, waarvan 4 in de Hammen en 1 in de Schaar van Roggenplaat. Op de 4 palen in de Hammen werden pylonen geplaatst en vastgelast en daarna voorzien van een pylooi - kop met toebehoren. 374

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 52