metingen te verrichten. Alleen het onderzoek van de primaire produktie blijft hiervan uitge zonderd. Het veldonderzoek naar deze para meter zal alleen worden uitgevoerd in het Hollands Diep en het Haringvliet en als onder deel van het zuurstofhuishoudingsonderzoek in het Brielse Meer. Het experimentele onderzoek naar de primaire produktie zal zich moeten richten op de effec ten van defosfatering en van de verblijftijd, van water in proefbakken; dat zijn namelijk op dit ogenblik de belangrijkste middelen om de waterkwaliteit voor wat betreft de eutrofiëring te regelen. Als bezwaren tegen de drie hierboven ge noemde defosfateringsexperimenten zou kun nen worden aangevoerd dat er geen reeks van behandelingen mogelijk was en dat soms zelfs een controle ontbrak. Wil men het effect van de defosfatering goed leren kennen, dan zal de fosfaatbelasting in een reeks van proef bakken gevarieerd moeten kunnen worden. In de bakken zal men dan de primaire produktie moeten meten evenals de biomassa en de samenstelling van het plankton. Verder zal de fosfaat- en ijzerbalans van deze bakken onder zocht moeten worden. Een onderzoek zoals hierboven geschetst zal in 1974 worden opge zet in samenwerking met het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening in een drietal grote proefbakken van rubberdoek in het drink waterreservoir 'de Grote Rug' bij Dordrecht. Er zal gebruik worden gemaakt van water uit het Wantij. Het water in deze bakken krijgt een verblijftijd van 100 dagen: het zal worden gedefosfateerd met 5 tot 10 mg tweewaardig ijzer per liter, zulks afhankelijk van de fosfor- concentratie in de rivier. Een bak met onbehandeld rivierwater zal ter controle in de proef betrokken worden. Andere onderzoeken De zuurstofhuishouding van een meer over een korte termijn, bijvoorbeeld een etmaal, is een afspiegeling van de stofwisseling van het oesosysteem als geheel. De verandering van de zuurstofconcentratie gedurende een etmaal wordt namelijk veroorzaakt door de gezamen lijke werking van de zuurstofproduktie pri maire produktie of fotosynthese - van alle primaire producenten in het oecosysteem, waaronder algen en waterplanten, het zuur stofverbruik door ademhaling van alle levende organismen en door chemisch zuurstofver bruik, het transport van zuurstof met water stromingen en de re-aëratie, dat wil zeggen het transport van of naar de atmosfeer van zuurstof. De richting van het transport wordt bepaald door de onder- of oververzadiging van het water. Door meting van de zuurstof fluctuaties gedurende een etmaal, de primair 2 produktie, het zuurstofverbruik en schattingei of berekeningen van de re-aëratie en het transport hoopt men meer inzicht in deze processen te krijgen. Dit onderzoek zal uitgevoerd worden in het Brielse Meer, in samenwerking met het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening. Daar een aantal diep putten in het Zeeuwse Meer mogelijk onder hevig zullen blijken te zijn aan thermische gelaagdheid, zal in aansluiting op het water kwaliteitsonderzoek worden meegewerkt aar een onderzoek naar stratificatieverschijnsele 1 in enkele putten. Hiertoe zal het stratificatie proces zo intensief mogelijk gevolgd worden en zullen de gevolgen van de stratificatie zoals de afneming van het zuurstofgehalte ei andere chemische parameters gemeten wor den. Daarnaast zullen ook biologische para meters onderzocht worden, zoals chlorofyl, e 1 parameters die voor plankton-organismen va 1 belang zijn, zoals het lichtklimaat onder wate In de wat verdere toekomst staan verder nog op het programma: een experimenteel onder zoek in een proefbak naar de gevolgen van snelle ontzilting; onderzoek naar de accumu latie van toxische organische stoffen in orga nismen, en het optreden van smaakbeder- vende stoffen in vissen, in samenwerking me in dat type onderzoek gespecialiseerde in stanties; onderzoek ter karakterisering van d plankton- en benthos-levensgemeenschapper in de Deltawateren in samenwerking met het Delta Instituut voor Hydrologisch Onderzoek e Yerseke. Naast de geplande waterkwaliteitsbewaking door monitors zal ook een waterkwaliteits bewaking nodig zijn die gebaseerd is op re acties van organismen. Deze biologische wa terkwaliteitsbewaking zal moeten plaats vinden bij de inlaatsluizen van het Zeeuwse Meer, bij gemalen en op de drukke scheep vaartroutes. Het is met de huidige stand van de techniek volstrekt onmogelijk om een chemisch monitor-systeem op te zetten waar mee het zeer grote aantal toxische stoffen in rivierwater kan worden aangetoond. Men komt sneller tot het doel, wanneer men het gedrag van vissen en andere organismen die zijn blootgesteld aan het te controleren wate nauwkeurig en voortdurend observeert, om b j afwijkend gedrag de inlaat te verminderen, stop te zetten of andere maatregelen uit te voeren en watermonsters voor chemische ana lyse te nemen. Het registreren van het gedra; van de organismen moet dan wel zoveel mo gelijk geautomatiseerd worden. 332

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 10