Obione op de oeverwal en verspreid Aster tripolium. In de kreek Zeekraal 384 wachten is dat al deze soorten zich meer of minder sterk zullen uitbreiden, afhankelijk van voor hen geschikte biotopen en de intensiteit van predatie. In de braakballen werden ook af en toe schedels aangetroffen van Zwarte rat, Woelrat en Wezel. Wezels werden ook herhaaldelijk in het veld waargenomen, even als konijnen en hazen. Voorts is de aanwezig heid gemeld van reeën. Integratie van de landschapscomponenten Na verzameling en bewerking van de gegevens per landschapscomponent - geomorfologie, bodemgesteldheid, hydrologie, zouthuishou ding, vegetatie en fauna - is een poging gedaan tot integratie van deze aspecten en landschapseenheden. Met die integratie wordt nog geëxperimenteerd, en er is nog geen afdoende oplossing gevonden voor de manier waarop ze moet verlopen. Om wat meer greep te krijgen op de pro blemen die zich hierbij voordoen en om aan te geven in welke richting het onderzoek ver loopt, zijn voor de voormalige schorren en de voormalige slikken enigszins verschillende integratiemethodes toegepast, zodat twee integratiekaarten ontstonden; een voor de slikken, schaal 1:10 000, en een voor de schorren, schaal 1 5000. Pas in een later stadium zijn deze twee kaarten weer samen gebracht op één kaart, schaal 1 10 000. Waar in verschillen nu de twee gevolgde integratie technieken? Voor de schorren is een meer theoretische weg gevolgd, waarbij de kleinste aanwezige eenheden trapsgewijs tot grotere eenheden werden samengevoegd die op de kaart konder worden ingetekend. De kaart van de slikken is langs meer pragmatische wegen verkregen namelijk door de verschillende basiskaarten op elkaar te leggen en ze dan met behulp van de veldkennis die men had, met elkaar te later versmelten. Er is nog veel onderzoek nodig, voordat een goed bruikbare integratiemethode voor dit soort gebieden zal zijn gevonden. Evaluatie Tenslotte werden de beschikbare gegevens z bewerkt en beschouwd dat er volgens be paalde normen waarderingen konden worden toegekend aan het gebied als geheel, aan deelgebieden afzonderlijk, aan relaties tussei de delen en aan processen die zich er af spelen, waaronder mee begrepen het mense lijk handelen. Al vaker is in Nederland getracht te komen tci een kwantitatieve waardering van natuur gebieden en natuurfacetten. De elders ont wikkelde technieken bleken toch geen van

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 12