len in de omgeving der Deltadammen te ompenseren. Ja de voltooiing der afsluitwerken zullen ïoge stormvloeden in het achter de dammen jelegen gebied tot het verleden behoren. De vateren benoorden de Volkerakdam zullen .chter via de Rotterdamse Waterweg met de :ee in open verbinding blijven. ~)e vloedgolf die bij westelijke storm de Vaterweg binnenloopt, zal evenwel naar linnen toe snel in hoogte afnemen als gevolg ■an de sterke afzuigende werking van het Haringvlietbekken, waaronder te verstaan zijn iet Haringvliet en het Hollands Diep, met ansluitende wateren. Welke hoogste water- Tanden er in zo'n geval op het Haringvliet- lekken worden bereikt, hangt in sterke mate if van het verloop van de stormvloed en van Ie grootte van de rivierafvoer. De duur en het karakter van de stormvloed zijn van invloed op de tijd waarin de lozing van het opper- water wordt opgehouden. Voor de water berging op het Haringvlietbekken is niet alleen de oppervlakte van het bekken van belang, maar ook het peil dat bij de aanvang van de stormvloed en de stremming van de opperwaterafvoer op het Haringvliet aanwezig was. Dit peil zal samenhangen met de hoogte van het peil op zee, in het bijzonder het laag- waterpeil, voorafgaand aan de storm, van het daarbij gevolgde lozingsprogramma van de Haringvlietsluizen, en van de wijze waarop het aflaten van water via het Volkerak naar het Zeeuwse Meer wordt geregeld. Bij haar beschouwingen is de Deltacommissie er destijds van uitgegaan dat de Hollandse en Brabantse Biesbos en het gebied van Dongemond en Oude Maasje stormvloedvrij c ig. 1. Basispeilen in het eneden rivierengebied langs Nieuwe Waterweg- Oude Maas-Beneden Mer- wede-Boven Merwede langs Nieuwe Maas-Lek langs Haringvliet-Hollands Diep-Nieuwe Merwede- Boven Merwede zouden zijn. Ten aanzien van de bediening der Haringvlietsluizen is ervan uitgegaan dat ze bij het opkomen van de vloedstroom zouden worden of zijn gesloten gedurende het aan het eigenlijke stormvloedgetij voorafgaande getijde en dat ze tot aan het einde van de stormvloed gesloten zouden blijven. Verder is slechts in beperkte mate rekening ge houden met het karakter van de stormvloed. Uit de verrichte berekeningen bleek dat een bepaalde hoge waterstand kan ontstaan als gevolg van verschillende combinaties van stormvloeden en opperwaterafvoeren. Wenst men te weten hoe groot de kans is dat een bepaalde waterstand wordt bereikt of over schreden, dan zal men alle mogelijke com binaties die tot die toestand kunnen leiden dienen te beschouwen, en de kansen van voorkomen van alle combinaties moeten 397

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 25