Kleurverdeling en opstelling van paspunten een paar permanente paspunten in worden opgesteld, die op de luchtfoto van het terrein gemakkelijk herkenbaar zijn en waarvan hoogte en ligging exact bekend zijn. Op Vlieland zijn in 1967 en 1968 langdurige proeven gedaan met paspunten van verschil lende soorten materiaal. Uiteindelijk is ge kozen voor een houten paal met een paspunt- plaat van slagvast plastic. De plaat, die hori zontaal wordt opgesteld, is rond en heeft een doorsnee van 80 cm. Het middenstuk van de plaat is donkergrijs: daaromheen loopt een lichtgrijze rand van 15 cm. Deze lichte rand is noodzakelijk gebleken om te voorkomen dat de apparatuur van de Meetkundige Dienst bij het aanmeten van de hoogte van de plaat van de wijs gebracht zou worden door de kleur van het zand. Na uitvoerige verkenning van de kust werden de plaatsen van de paspunten vastgesteld. Daarbij moest rekening worden gehouden mei de eis dat voor de absolute oriëntering van het ruimtemodel in de apparatuur van de Meetkundige Dienst vier punten per model in hoogte ten opzichte van het N.A.P. en in ligging ten opzichte van het geografisch coördinatenstelsel bekend moeten zijn. Bij een stereoscopische overlapping van 60%, een plaatformaat van 23 x 23 cm en een op- nameschaal van 1 4000 heeft een ruimte model een lengte van 528 m, terwijl de breedte ervan voor het overgrote deel van de kust toereikend is. Alleen bij zeer brede stranden moet op twee of meer vliegstroken worden gerekend. Aangezien de meetafstand tussen de raaien van de terrestrische metingen 200 a 250 m bedroeg, kon gemakkelijk aan de bovengestelde eis worden voldaan door de paspunten te projecteren in het bestaande raaienstelsel. De kust wordt gefotografeerd bij een lage laagwaterstand, zodat een zo groot mogelijke strandbreedte wordt bemeten. De diepte metingen daarentegen worden verricht bij een hoge hoogwaterstand; op die manier sluiten de twee soorten metingen per gebied het beste op elkaar aan. In 1972 werd een begin gemaakt met foto- grammetrische kusthoogtemeting van Zeeuw - Vlaanderen, Goeree en Voorne. In 1973 werd in aansluiting daarop de kust van Walcheren Schouwen en Noord-Holland benoorden IJmuiden fotogrammetrisch opgemeten. Dit jaar komt het vak IJmuiden-Hoek van Holland aan de beurt, en volgend jaar tenslotte de Waddeneilanden. Daarmee zal de fotogrammetrische kust hoogtemeting dan langs de gehele Neder landse Noordzeekust zijn ingevoerd. 414

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 42