bovengronds afvloeit. Verdamping doet het zoute grondwater capillair opstijgen waardoor het zoutgehalte van de bovenste laag (tot 20 cm onder het maaiveld) thans soms hoger ligt dan oorspronkelijk het geval was. Op de hoger gelegen zwaardere gronden is ook zonder menselijke ingreep wel vrij snel ontzilting opgetreden. Vooral de hoge kwel ders, boven N.A.P. -I- 1,00 m zijn voor wat betreft de bovenlaag reeds binnen een jaar vrijwel maximaal ontzilt. Doordat deze gron den boven de normale vloedstanden lagen en reeds voor de afsluiting begroeid waren, was de aanvangssituatie aanmerkelijk gun stiger. De scheurvorming bevordert in sterke mate de ondergrondse afvoer van in het regenwater opgelost zout. Ook in de lager gelegen bezinkvelden is met behulp van een begreppeling het zout in de bovenlaag groten open watergangen. In gedeelten van het geplande militaire oefenterrein waar open watergangen de bewegingsvrijheid ontoelaat baar zouden belemmeren, monden ze uit op een ondergrondse verzameldrain. De open watergangen bestaan in de bosgebieden uit zogenaamde droge sloten, en overigens uit sloten met een minimale waterdiepte van 80 cm. Omdat de ontwatering binnen de Lauwerszee over grote oppervlakten moet worden toege past en het ontwerpen van een optimaal sys teem geen eenvoudige zaak was, werd in 1970 de 200 ha grote proefpolder Zuidwal in gericht. Daarin zijn verschillende constructie; voor zowel de hoofd- als de detailontwaterinc toegepast. Onderzocht zijn vele typen drains met bijbehorende omhullingsmaterialen. Gekozen werd tenslotte voor de geribbelde MAAIVELD deels verdwenen. In de laagst gelegen delen daarvan, waar nog kans bestaat op zout- schade aan landbouwgewassen, moet deze ontwikkeling door een kunstmatige verlaging van de grondwaterstand worden versneld. Voor het versnellen ofwel bereiken van ont zilting is het dus nodig dat de betreffende gronden worden ontwaterd. Begreppeling is daarvoor meestal niet toereikend. Bovendien raken greppels in de stuifgevoelige zand gronden gauw vol. De detailontwatering vindt dan ook veelal plaats door ondergrondse drainage. Met het water voeren de drains grote hoeveelheden metallisch zwavel af, dat vrijkomt bij de reductie van de in de grond aanwezige sulfaten. Het zwavel lost vrijwel niet meer op en tast de betonconstructie van duikers en andere kunstwerkjes nogal aan. Pig 4 Dwarsprofiel van een De drains monden in het algemeen uit op hoofdwatergang 422

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 50