p.v.c.-drain met een vooraf aangebrachte omhulling van kunststofkrammat of turfvezel en thans ook cocos. De open watergangen zijn van een betrekke- ijk groot profiel. De reden daarvan ligt vooral n de diepe ontwatering die de geplande militaire oefenterreinen vragen. Om de voer tuigen in hun bewegingsvrijheid niet te be- emmeren en 'keren op de plaats' toe te staan, moest rekening worden gehouden met een insporingsdiepte van 50 cm. De grond waterstand moet daar ruim 50 cm beneden olijven om piasvorming te voorkomen. Reke ning houdend met de opbolling van de grond waterstand tussen en het verhang in de drains betekent dit dat het slootpeil op ca. 2,00 m beneden het maaiveld moet liggen. Voor de open watergangen zijn een aantal constructietypen onderling vergeleken. Aan de ene kant solide profielen met verdedigin gen in de teen en/of op de tussenbermen, waaraan naderhand weinig onderhoud valt ie verrichten; aan de andere kant in aanleg eenvoudige profielen, die naar verhouding meer onderhoud zullen vragen. Veelal is gekozen voor een eenvoudig profiel dat in aanleg voordelig is, en dat in de afgelopen jaren toch een redelijke standzekerheid heeft bewezen. Bij de keuze werd overwogen dat de met het oog op stuifgevaar benodigde overmaat van 1 a 2 m3 nat profiel tijdelijk evens kan dienen als reserve in geval van een taludval. Bovendien worden de werken vooreerst niet aan derden overgedragen, zodat iets meer onderhoud kan worden geaccepteerd. Metter- ijd zal de stabiliteit van het profiel sterk oenemen door begroeiing. Een goedkope oplossing had ook daarom de voorkeur, omdat van een mager budget binnen enkele jaren 200 km watergang moet worden aangelegd. Jitvoering van deze profielen bleek alleen mogelijk in den droge, met behulp van een bemaling, waarbij hier gekozen is voor een systeem met horizontale bronbemalings- eidingen. Deze worden ongeveer 75 cm beneden de toekomstige slootbodem gelegd. Door het bepompen van deze drains kan de erreinwaterstand tijdens de uitvoering sterk worden verlaagd. Bij de grotere profielen worden tevens aan weerszijden taluddrains aangebracht, die door uitmonding binnen het profiel blijvend een hoeveelheid drangwater van het talud afleiden. Begroeiing en aanplant Als de zandige gronden niet worden ont waterd blijkt een gevarieerde natuurlijke be groeiing slechts zeer langzaam op gang te 200 km watergang komen. De zoutminnende zeekraal, hoewel enigszins gedegenereerd, bedekt nog steeds grote oppervlakten binnen de afgesloten Lauwerszee. Met de ontwikkeling van de 2000 ha drooggevallen oevergebieden maakt de natuur geen haast. Verwacht moet worden dat het tempo van ontzilting in de loop der jaren nog verder zal afnemen. Door extra polatie van de ontwikkeling in de afgelopen jaren na de afsluiting van de Lauwerszee kan een prognose voor het zoutgehalte van de buitenkaadse zandgronden in de toekomst worden gemaakt. In 1970 - 10 jaar na deafslui- ting - wordt in de bovenlaag een keukenzout gehalte van het bodemvocht in de bovenlaag verwacht van 15 g/l. Door de exponentiële afname in deze ontwikkeling is voor 1994 - 25 jaar na de afsluiting - nog een zoutgehalte van 10 mg/l te verwachten. De gegeven 423

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 51