C. De werken ten noorden van Hoek van Holland Eems In 1973 werd de vernieuwing van de uitwatering van het water schap Fivelingo te Delfzijl voort gezet. Dit werk bestond uit de bouw van een gemaal en de verzwaring van de zeedijk aan de mond van het Damsterdiep te Delfzijl. Voor bijna tweederde, ofwel een bedrag van ruim negen miljoen gulden, is het een Deltawerk. De dijkverzwaring tussen Hevekesvalge en Oterdum is het afgelopen jaar vrijwel gereed gekomen. Het werk wordt uit gevoerd in het kader van de werkverruiming. Ter vervanging van het oude dijkgemaai te Oterdum werd de bouw ter hand genomen van twee binnen- gemalen, één aan het Verlengde Oosterhoornkanaal en een aan het Termunterzijldiep. Voor 95% geldt dit werk als Delta werk. Te zijner tijd zal het oude dijkgemaai worden opgeruimd; daarmee zal dan ook weer een gedeelte dijkverzwaring gepaard gaan. De verzwaringswerken aan de provinciale zeedijk tussen Oterdum en Termunterzijl, met inbegrip van een onderhouds- weg op de binnenberm, zijn gereedgekomen. Dollard Op de landpunt van Reide wordt een sluizencomplex gebouwd, als onderdeel van de uitvoering van het Dollardplan. Het werk is bijna klaar. Eems en Wadden De werken tot verzwaring en verhoging van de provinciale zeedijk tussen Delfzijl en Vansum zijn voor driekwart gereed. Dit werk wordt uitge voerd in het kader van de werkverruiming. In 1970 werd een begin gemaaft met de aanleg van de Eems- haven. Op 1 februari 1974 werd het werk voltooid opgeleverd. In de uitvoering van de eerste fase van dit project is een Deltabijdrage verleend van f 10,65 miljoen, omdat de ver zwaring van 7,1 km dijk erdoor overbodig werd gemaakt. Het grondonderzoek voor de ver hoging van de dijk tussen het Lauwersmeer en de Emma- polder, in beheer bij het water schap Ommelandedijk, is afgelopen. Gedeeltelijk zijn de resultaten al uitgewerkt. Binnen kort zal worden begonnen met de aanleg van een paar toe gangswegen, die de toekom stige onderhoudsweg moeten verbinden met het achterlig gende gebied. Deze wegen lopen langs het Noordpolder- kanaal, noordelijk van Klooster buren en door de L. Homan- polder. 426

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 54