baar dat er onvoldoende doorspoelwater beschikbaar zal zijn. Bovendien laat de kwaliteit ervan te wensen over, zodat de vergroting van het inlaatdebiet enerzijds betaald moet worden met een verkorting van de verblijftijd en daarmede een vermindering van de zelfreiniging, anderzijds met een toe nemende belasting aan verontreinigingen. Bovendien zal een doorspoelingssysteem bij voorbaat de mogelijkheid verminderen van selectieve inlaat op grond van kwaliteits criteria. Zo'n oplossing is dus in strijd met de grondbeginselen van het saneringsbeleid. De enige juiste oplossing voor deze pro blemen is het afleiden van een aantal onaan vaardbare lozingen van brak water naar wate ren met een betere opnamecapaciteit voor brak water. Een aantal van zulke afleidingen zijn inmiddels met overheidssubsidie gerealiseerd. Nutriëntenbelasting Het ziet er naar uit dat de trofiegraad in de toekomst wellicht bepalend zal zijn voor de kwaliteit van het aquatisch milieu in het zuidelijk Deltabekken. Een omschrijving van het eutrofiëringsproces, de symptomen en de consequenties vindt men in Berichten 55 (februari 1971) en 67 (februari 1974). Daar wordt onder meer duidelijk gemaakt dat het eutrofiëringsproces direct afhankelijk is van het lichtklimaat in het water en van de beschikbare hoeveelheid voedingsstoffen of nutriënten. Die stof waarvan de concentratie het dichtst gelegen is bij een kritisch mini mum vormt de beperkende factor. De toevoer van deze nutriënt bepaalt in hoge mate de primaire produktie van organismen. In dit artikel gaan we er, zonder de argu- 443

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 15