Afb. 10. Hompelvoet. Oever verdediging bestaande uit een grinddam op de oeverlijn ligt ongeveer 50 cm boven de omgeving (afbeelding 10). Vrijwel geheel kunstmatig tenslotte zijn die oevers die worden gevormd door de oude dijken en de atsluitdammen. Zowel het ver loop als de vorm van deze oevers als de samenstelling van de 'bodem' ervan, zijn be paald door de mens. De bodem bestaat uit verschillende soorten natuursteen, zoals bazalt, graniet, zandsteen of ook wel beton en asfalt. Het Grevelingenmeer wordt dus enerzijds begrensd door stabiele, door de mens ge maakte oevers, zoals zeedijken en atsluit dammen; anderzijds echter wordt de oever gevormd door zandige en soms wat kleiige slikken en platen die in het voormalig getijde systeem zijn ontstaan. Deze oevers vormen een min of meer brede overgangszone tussen land en water. Door de spontane of natuurlijke ontwikkeling wordt in deze oeverzone een grote verscheiden heid aan vormen opgebouwd, die bijdraagt tot de diversiteit van het landschap, zowel actueel als potentieel. Vooral daar waar in de bestemming van de drooggevallen gebieden het accent op de natuurbescherming en de spontane landschapsontwikkeling ligt, zal men de natuurlijke processen zoveel moge lijk een kans moeten geven. Wil men de ont wikkeling echter bijsturen, dan zal dat dienen te gebeuren op grond van kennis van het systeem. De kennis van de processen die zich in de oeverzone afspelen zal daarom moeten worden uitgediept, opdat de actuele en vooral potentiële natuurwaarde zo goed mogelijk kan worden bepaald en eventuele bijsturende maatregelen, indien nodig, een zo natuurlijk mogelijk karakter kunnen hebben. Vedieping van deze kennis kan ten slotte ook de moge lijkheid openen om met meer zekerheid voor spellingen te doen ten aanzien van ontwikke lingen in overeenkomstige gebieden. 464

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1974 | | pagina 36